Capacity determination of pumped storage projects using market electricity prices
Pompaj depolamalı santrallerin kapasitesinin piyasa elektrik fiyatlarıyla belirlenmesi
  1. Tez No: 368754
  2. Yazar: SEMİH ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHNAZ TİĞREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Fosil yakıtların azıldığının farkına varılması, küresel ısınma ile ilgili kaygılar ve sürekli artan enerji talebiyle birlikte yenilenebilir ve temiz enerji, nükleer kazalardan sonra daha da önem kazanıyor.Fakat, yenilebilir kaynakların kesintili olması yeniden yapılanan dünya enerji piyasının önündeki en büyük engel olarak durmaktadır.Enerjinin, sürekliliğin korunması amacıyla üretimdeki ve tüketimdeki ani değişimlere karşı depolanması gerekir.Bu soruna pompaj depolamalı santraller çare olabilir. Bu nedenle, pompaj depolamalı projeler 2000'liyıllardanitibaren tekrar popüler olmuştur. Halen tüm Dünyada yapım veya planlama aşamasında çeşitli projeler bulunmaktadır. Ancak hidroelektrik kullanımı konusunda yeterince uzun bir tarihçeye sahip olmasına ragmen, Türkiye'de yapım aşamasında ve işletmede hiçbir pompaj depolamalı santral yoktur. Son zamanlarda kamunun ve özel sektörün pompaj depolamalı santraller geliştirmek için ciddi girişimleri bulunmaktadır. Bu nedenle, bu tezde, pompaj depolamalı projeleri piyasa elektrik fiyatlarıyla değerlendirmek amacıyla Microsoft Excel'de VBA kullanarak PXSC yazılımı geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yazılım hem hidrolik hem de ekonomik analiz yapabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Renewable and clean energy is gaining more importance after the nuclear disasters with increasing awareness of depletion of fossil fuels, concerns about the global warming and increasing energy demand. However, intermittency of renewable resources is the biggest challenge in the restructuring world energy market. Energy has to be stored against sudden changes in the production and consumption. In order to keep the continuity of the energy supply, pumped storage can be a remedy. Therefore, pumped storage projects have became popular again since 2000s. There are several projects under construction or in planning stages all around the world. In Turkey, there is no pumped storage project under construction or in operation although it has considerably long history of using hydropower. Recently, both the government institutions and the private sector are seriously considering developing pumped storage projects. Therefore, in the present thesis, software which is called PXSC in Microsoft Excel with VBA is developed to assess pumped storage projects by the market electricity prices. The tool consists of both hydraulic and economic analysis.