Prediction of downpull on high head gates using computational fluid dynamics
Hidrolik kapaklardaki hidrodinamik yüklerin hesaplamalı akışkanlar dinamiği kullanılarak belirlenmesi
- Tez No: 368755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KÖKEN, PROF. DR. İSMAİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hidroelektrik santrallerin su alma yapısında bulunan hidrolik kapaklar üzerinde oluşan hidrodinamik yüklerin belirlenmesi kapağın tasarımı için önem teşkil etmektedir. Bu çalışmada, kapaklara etkiyen hidrodinamik yükler farklı kapak açıklıklarında ve farklı kapak dudak geometrileri için hesaplamalı akışkanlar dinamiği kullanılarak incelenmiş ve sonuçlar mevcut bir deneysel çalışma ile karşılaştırılmıştır. Hesaplamalarda ticari ANSYS FLUENT yazılımı kullanılmıştır. Hesaplamalı yöntemden elde edilen aşağı çekme kuvvet katsayılarının mevcut deneysel çalışma sonuçları ile uyum içerisinde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
For design purposes it is important to predict the downpull forces on the tunnel gates installed in the intake of a hydropower plant. In this study downpull forces on the gates are evaluated for different closure rates and for different gate lip geometries using computational fluid dynamics and the results are compared to an existing experimental study. Commercial ANSYS FLUENT software is used in the calculations. It is found that downpull coefficients obtained from computational study showed good agreement with the values calculated from the existing experimental study.