F-L-N parameter based power density optimized design and implementation of a digitally controlled 1-kW interleaved DC-DC step down converter
Yüksek güç yoğunluğu için F-L-N değerleri eniyilenmiş sayısal denetimli 1-kW indirici DC-DC dönüştürücü tasarım ve gerçeklenmesi
- Tez No: 368765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MASUM HAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Güç elektroniğinde, paralelleme yöntemlerinin özel bir çeşidi sayılabilecek olan faz kaydırmalı modül paralelleme tekniği (FKMP), sunmuş olduğu boyut ve başarım getirileri nedeni ile sıkça uygulanmaktadır. Bu tezde, önce FKMP tekniği diğer paralelleme çeşitleriyle karşılaştırılıp elektriksel (çıkış gerilim kıpırtısı, giriş akım bozunumu, verim vb.) ve fiziksel (dönüştürücü büyüklüğü, maliyet vb.) özellikleri bakımından incelenmektedir. FKMP tekniğinin ayrıntılı sunumunun ardından, en iyi dönüştürücü tasarım çalışması üzerinde durulmuştur: anahtarlama frekansı (f), endüktans (L) ve faz sayısı (N) değerlerinin dikkatli seçimiyle en iyi tasarım noktaları bulunabilir. 1-kW'lık indirici tipte bir dönüştürücü için, değişken f-L-N değerlerine göre verim, hacim ve maliyet analizleri yapıp raporlayan bir MATLAB programı üzerinden, en yüksek verim, en düşük hacim ve yüksek verim ile düşük hacmi beraber değerlendirmek üzere tanımlanmış başarım ölçüsünün ençoklanmasını amaçlayan eniyilenmiş tasarım noktaları sunulmaktadır. FKMP yönteminin getirilerinin fiziksel gösterimi ve f-L-N temelli dönüştürücü eniyilenmesi çalışmasının sonuçlarının sınanması için 1-kW sayısal denetimli katı anahtarlamalı çok fazlı bir indirici dönüştürücü tasarlanıp gerçeklenmiştir. Kavramsal incelemelerin ve bilgisayar benzetimlerinin yanı sıra ayrıntılı laboratuvar testleri yürütülmüş ve inceleme, benzetim ve laboratuvar çalışmaları arasındaki uyum doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In power electronic conversion, interleaving technique, which can be considered as a special form of paralleling, is a widely utilized method due to the size and performance benefits it introduces. This thesis first compares interleaving to other forms of paralleling techniques and investigates the interleaving technique from both electrical (output voltage ripple, line current distortion, efficiency etc.) and physical (converter size, cost etc.) characteristics points of view. After the detailed description of interleaving, the subject of optimal converter design is stressed: by a careful selection of design parameters such as switching frequency (f), inductance (L) and phase number (N) optimum design points can be found. By means of a MATLAB code which calculates and reports converter efficiency, volume and cost for various f-L-N values, optimum design points targeting maximum efficiency, minimum volume, and maximum figure of merit which corresponds to smaller volume and higher efficiency together, are suggested for a 1-kW buck converter. For the physical demonstration of the benefits introduced by interleaving and to test the results of f-L-N based converter optimization, a 1-kW digitally controlled hard switched multi-phase buck converter is designed and implemented. Along the theoretical analyses and computer simulations, detailed laboratory tests are carried out and correlation of analysis, simulation, and implementation results are provided.