Synthesis and characterization of tetranitro and tetraamino zinc phthalocyanines and their combinations with mica-titania pigment
Tetranitro ve tetraamino çinko ftalosiyanin pigmentlerinin sentezi, özelliklerinin belirlenmesi ve mika-titanyum dioksit pigmenti ile birleşik pigment yapımı
- Tez No: 368770
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR GÜNDÜZ, DOÇ. DR. BORA MAVİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, nitro ftalik asit ve öncülleri kullanılarak mikrodalga ortamında tetranitro çinko ftalosiyanin ve tetraamino çinko ftalosiyanin pigmentleri sentezlendi. Elde edilen ürünler farklı çözücüler kullanılarak saflaştırıldı. Bu ftalosiyaninlerin moleküler yapıları FT-IR ve UV-visible spektroskopi analizleri ile doğrulandı. Bu pigmentler, mika-titan pigmenti üzerine çöktürülerek birleşik pigment elde edildi. Tetraamino çinko ftalosiyanin su ve dimetilformamit çözücüleri içerisinde mika-titan yüzeyine çöktürülürken, tetranitro ftalosiyanin kloroform çözücüsü içerisinde mika-titan üzerine çöktürüldü. Ortamın pH etkisi asetik asit ve trifloro asetik asit kullanılarak incelendi. En uygun koşullar çöktürme süresi, çözücü, pH ve farklı miktarda ftalosiyanin kullanımı ile araştırıldı. Mika-titan yüzeyine çöktürülmüş pigmentleri belirlemek için FT-IR, XPS ve elemental analizleri yapıldı. Bunun yanı sıra, DMF içerisinde tetranitro ve tetraamino çinko ftalosiyaninlerin ve onların mika-titan ile oluşturdukları pigmentlerin floresans özelllikleri floresans spekroskopi ile gözlendi. Sentezlenen birleştirilmiş pigmentlerin yüzey bilgileri elektron taramalı mikroskop (SEM) ile analiz edildi. Bunlara ek olarak, su esaslı stiren-akrilik reçinesindeki pigmentlerin L*a*b* renk özellikleri renk spektrofotometresi ile incelendi. Yapılan analizler pigmentlerin başarıyla sentezlendiğini ve mika-titan üzerine çöktürüldüğünü gösterdi. En iyi sonuçlanan birleştirilmiş pigmentlerden biri, 50°C'de, 5 saatte, pH=5'te tetranitro çinko ftalosiyaninin kloroform içinde çöktürülmesi; diğeri ise 120°C'de, 3 saatte ve pH=4'te DMF ve asetik asit varlığında tetraamino çinko ftalosiyaninlerin mika-titan üzerine çöktürülmesidir. Mika-titan pigmenti üzerine çöken ftalosiyaninin floresans etkisini bir miktar azaltmaktadır. Diğer bir yandan, tetraamino ve nitro ftalosiyaninlaerin mika-titan pigmenti üzerine çöktürülmesi, mika-titanların floresans özelliklerini geliştirdiği gözlendi. Tetranitro ve tetraamino çinko ftalosiyaninlerin miktarları artmasıyla, mika-titan üzerine çöken miktarlarda artma gözlendi. Sonuç olarak, farklı renklerde, parlak görünümlü, floresans pigmentler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, tetranitro and tetraamino substituted zinc phthalocyanine were synthesized by using nitro phthalic acid precursor under microwave irradiation. The products were purified using different solvents. Molecular structures of these phthalocyanine pigments were confirmed by FT-IR and UV-visible spectroscopy analyses. Each of these pigments was settled on the surface mica-titania pigment to obtain 'combination pigment'. Tetraamino zinc phthalocyanine was deposited on mica-titania in water and in dimethyl formamide used as solvent, while tetranitro zinc phthalocyanine was deposited in chloroform. The pH effect was investigated by using acetic acid and trifluoro acetic acid. The conditions for optimum deposition time, solvent, pH and the amount of phthalocyanine were studied. The FT-IR, XPS and elemental analysis were conducted to analyze the pigment deposited on the surface of the mica-titania substrate. Moreover, the fluorescence properties of tetranitro and tetraamino zinc phthalocyanines and their combinations by mica-titania pigment were obtained in DMF solvent. The surface morphology of synthesized pigments was analyzed by scanning electron microscopy (SEM). The paint samples of these pigments were prepared by water based styrene acrylic resin formulation. The L*a*b* color properties of the pigments were examined by color spectrophotometer. These analyses indicated that pigments were successfully synthesized and combined with mica-titania pigment. The best result with tetranitro zinc phthalocyanine was obtained in chloroform solvent at 50°C, in 5h, and at a pH of 5; while the best result with tetraamino zinc phthalocyanine in DMF with acetic acid at 120°C, in 3h and at a pH of 4. The amount deposited increased with the amount of phthalocyanines in solution. Mica-titania substrate reduced the fluorescence of phthalocyanine pigments. But on the other side, the fluorescent property of the mica-titania were developed with combination of tetra amino and nitro phthalocyanines. It was observed that, with the increasing amount of tetranitro and tetraamino zinc phthalocyanine, the deposited amount of pigment increased on mica-titania, as well. As a result high gloss fluorescent combined pigments with different colors were successfully synthesized.