Investigation of pre-service teachers' mobile learning readiness levels and mobile learning acceptance levels
Öğretmen adaylarının mobile öğrenme hazır bulunuşluk ve mobil öğrenme kabul edişlik düzeylerinin ölçülmesi
  1. Tez No: 368769
  2. Yazar: AHMET İLÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE YILDIRIM, DOÇ. DR. ERMAN YÜKSELTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bilişim teknolojileri alanında yaşanan gelişmeler mobil araçların eğitim ortamlarında ki kullanımını arttırmıştır.Bu çalışmanın amacı Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesindeki öğretmen adaylarının mobil öğrenme hazır bulunuşluk ve mobil öğrenme kabul edişlik düzeylerinin incelenmesi araştırılmaktadır. Araştırmada karma yöntem desenlerinden aşamalı açıklama deseni kullanılmıştır. Nicel veriler eğitim fakültesi içerisinde bulunan yedi farklı bölümde (fizik eğitimi, kimya eğitimi, yabancı diller eğitimi, ilköğretim matematik eğitimi,ilköğretim fen bilgisi eğitimi, okul öncesi eğitimi ve bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi) bulunan 561 lisans öğrencisinden 2012-2013 öğretim yılı ilkbahar döneminde toplanmıştır. Araştırmada bulunan nitel veriler ise toplam 14 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucu toplanmıştır. Çalışma sonucunda öğretmen adaylarının mobil öğrenme kabul edişlik ve mobil öğrenme hazırbulunuşluk seviyelerinin orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Öğretmen adaylarının mobil araçları ve mobil eğitimi kullanma eğilimleri ise yüksektir. Birçok öğretmen adayının mobil öğrenmeyi geleneksel eğitim yöntemlerine tercih etmelerine rağmen, üniversite altyapısının ve öğretim elemanlarının mobil öğrenmeye hazır bulunuşluk düzeylerinin henüz düşük olduğunu belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
Developments in information technologies have increased the use of mobile devices in the educational environments. The purpose of this study is to investigate mobile learning readiness level and mobile learning acceptance level of pre-service teachers in Faculty of Education in Middle East Technical University with respect to Unified Theory of Acceptance Model. Sequential explanatory mixed method research design was employed. Quantitative data for study were collected from 561 undergraduate students from seven different departments: Physics Education, Chemistry Education, Foreign Languages Education, Elementary Mathematics Education, Early Childhood Education and Elementary Science Education and Computer Education and Instructional Technology in Faculty of Education at Middle East Technical University in 2012-2013 Spring Semester. Qualitative Data for study was collected from 14 undergraduate students from seven different departments. In this study, three main instruments were used to collect data: mobile learning readiness questionnaire and mobile learning acceptance questionnaire in the quantitative phase and an interview guide in the qualitative phase. The result of the study indicated that pre-service teachers' mobile learning acceptance levels and mobile learning readiness levels were average level. This means that they were eager to use mobile learning and its devices. Although most of students prefer to use mobile learning instead of conventional learning, infrastructure of university and instructors were not ready to use for mobile learning and its devices according to the students' perceptions.