Identification of traffic accident hot spots and their characteristics in urban area by using GIS
Kentsel alanda trafik kaza sıcak noktalarının ve özelliklerinin CBS ile belirlenmesi
- Tez No: 368771
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Coğrafya, Kazalar, Computer Engineering and Computer Science and Control, Geography, Accidents
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Dünyanın ve Türkiye'nin en önemli problemlerinden biri olan trafik kazaları, can veya mal kaybı ile sonuçlanmaktadır. Literatürde geçen karayollarındaki kara nokta tanımına ek olarak, kentsel alanlarda problemlerin belirlenmesi ve önlem alınmasına ışık tutması için trafik kazalarının yoğun olarak görüldüğü yerlerin tanımlanması gereklidir. Karayolları trafik güvenliğinde kullanılan kara nokta tanımına karşılık, kentsel bölgelerde kazaların yoğun olarak görüldüğü yerler sıcak nokta olarak adlandırılmaktadır. Bu tez çalışmasında, kentsel bölgelerde kaza sıcak noktalarının tespiti için“En Yakın Komşuluk Hiyerarşik Kümeleme”metodu sunulmaktadır. Sıcak nokta dağılımları, farklı kentsel bölge alanları, farklı kaza tipleri (yaya ve yaya olmayan) ve farklı kaza oluşum zamanlarına (sabah, öğle, akşam, gece) göre incelenmiştir. Ayrıca, kaza sıcak noktalarının ana kavşaklarla olan ilişkisini anlamak için birbirleri arasındaki mesafeler incelenmiştir. Çalışmada trafik kaza sıcak noktalarının analizinde sıkça kullanılan yöntemlerden biri olan“Çekirdek Yoğunluk Kestirim Yöntemi”de kullanılmıştır. Seçilen eşik mesafesinin sıcak not oluşumuna etkisi, farklı eşik mesafe değerleri kullanılarak incelenmiştir. Sayısal sonuçlar, Ankara 2008 ve 2010 yılları arasında meydana gelen trafik kazalarını kullanılarak elde edilmiştir. Ölümlü kazalar nadir olaylar olduğundan, 1km eşik mesafesinde sıcak nokta oluşturmak mümkün olmuştur. Yaralanma ile sonuçlanan kazalar, çoğunluğu kavşak ve ya kavşaklara yakın olmak üzere 100 metre eşik mesafesinde bile anlamlı sayıda sıcak nokta oluşturmaktadır. Yaya kaza sıcak noktaları literatürden de beklendiği üzere Ankara kent merkezi ve yakın çevresindeki alanlarda daha yoğun olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A major problem in the world and in Turkey is traffic accidents and consequent loss of life or property. In addition to the literature on highway black spots, it is necessary to identify urban locations with high traffic accident occurrence rates in order to shed light to underlying problems and develop preventive measures. Despite the more strict black spot definition for highways, accident prone locations in urban areas are regarded as hot spots, which can be simply defined as clusters representing dense accident occurrence areas. This thesis presents“Nearest Neighborhood Hierarchical (NNH) Clustering”method to find hot spots in urban region. Hot spot distribution is evaluated for different urban zones and based on accident type (pedestrian versus non-pedestrian) and occurrence time (morning peak, off-peak, evening peak and nighttime). Moreover, distances between hot spots and major intersections are examined to understand the relationship between them. Study also performs“Kernel Density Estimation (KDE) method”, which is widely used in traffic safety analysis. Different levels of distance threshold are used to evaluate its impact on hot spot definition. Numerical results were obtained for Ankara using traffic accidents which occurred between 2008 and 2010.Since fatality accidents are rare events, it was possible to detect hot spots only when a threshold distance of 1km was assumed. Injury accidents create a significant number of hot spots with even 100 m threshold, which are located at or near major intersections. Pedestrian accident hot spots were condensed at or closer to Central Business District in Ankara, as expected from the literature.