Molecular beam epitaxy growth of InP/InGaAs structures for short wavelength infrared photodetectors
InP/InGaAs yapılarının kısa dalgaboyu kızılötesi fotodedektörler için moleküler ışın epitaksisi tekniği ile büyütülmesi
  1. Tez No: 368772
  2. Yazar: OĞUZHAN TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ BEŞİKCİ, PROF. DR. MEHMET PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İndiyum galyum arsenit (InxGa1-xAs), ~1.7 µm kesim dalgaboyu ile Kısa Dalga Boyu Kızılötesi (SWIR) bandında gerçekleştirilen fotodedektör uygulamaları için uygun bir bileşik yarıiletken malzemedir. Bu tez çalışmasında InxGa1-xAs bileşiği (x~0.53) indiyum fosfür (InP (001)) taban üzerine örgü uyumlu olarak moleküler ışın epitaksisi (MBE) yöntemiyle büyütülmüştür. Büyütülen In0.53Ga0.47As katmanlarında 1.96E15 cm-3 kadar düşük istemsiz katkılama seviyeleri elde edilmiştir. X-ray kırınım ölçümlerinde gözlenen maksimum yoğunluğun yarısında ölçülen tepe genişliği değerleri malzemenin yüksek kristal kalitesini yansıtacak şekilde 45 arcsec kadar düşüktür. n+-InP/In0.53Ga0.47As/p+InP ve n+-InP/In0.53Ga0.47As/p+-In0.52Al0.48As katmanlarına sahip aygıt yapıları büyütülmüş ve yapısal karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Optimizasyonu yapılmamış fabrikasyon süreçleriyle, elektriksel ve optik karakterizasyon için geniş alanlı (200x200 ve 300x300 µm2) mesalara sahip test dedektörleri üretilmiştir. Test dedektörü karakterizasyonu ile malzemenin aygıt performansının ön değerlendirilmesinin yapılması amaçlanmıştır. Test dedektörlerinin tepe tepkisellik değeri 100 mV ters eğimleme gerilimi altında 1 A/W olarak ölçülmüştür. Bu değere karşılık gelen kuantum verimliliği kesim dalgaboyuna yakın bölgede %75'dir. Oda sıcaklığındaki test dedektörlerinin düşük ters eğimleme gerilimlerindeki karanlık akımının jenerasyon-rekombinasyon mekanizmasıyla belirlendiği tespit edilmiştir. Optimizasyonu yapılmamış fabrikasyon süreçleriyle üretilmiş olan, ~1.7 µm kesim dalgaboyuna sahip test dedektörlerinin karanlık akım yoğunluğu 298 K sıcaklıkta (100 mV ters eğimleme gerilimi) 2.5 µA/cm2 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Indium Gallium Arsenide (In0.53Ga0.47As) is a suitable compound semiconductor for photodetector applications in the Short Wavelength Infrared (SWIR) band with its ~1.7 µm cut-off wavelength. In this work, lattice-matched InxGa1-xAs compounds (x~0.53) were grown on InP (001) substrates by the molecular beam epitaxy (MBE) method. Unintentional doping level as low as 1.96E15 cm-3 was obtained in the In0.53Ga0.47As epilayers. The X-ray diffraction full width at half maximum values were as low as 45 arc-sec displaying the high crystal quality of the epilayers. The device structures with the epilayers of n+-InP/In0.53Ga0.47As/p+InP and n+-InP/In0.53Ga0.47As/p+-In0.52Al0.48As were grown, and their structural characterization was conducted. Test detectors with large area mesas (200x200 and 300x300 µm2) were fabricated with a non-optimized fabrication process for electrical and optical characterization. The aim of the characterization of the test detectors was to determine the material's preliminary device performance. The peak responsivity of the test detectors was 1 A/W at room temperature under 100 mV reverse bias. The corresponding quantum efficiency near the cut off wavelength is 75%. The dark current of the test detectors under small reverse bias was dominated by the generation-recombination mechanism at room temperature. The dark current density of the test detectors with ~1.7 µm cut-off wavelength at 298 K (100 mV reverse bias) was 2.5 µA/cm2 with a fabrication process which has not been optimized yet.