Variation of sulphate source regions affecting sulphate concentrations in the Eastern Mediterranean atmosphere
Doğu Akdeniz atmosferindeki sülfat konsantrasyonunu etkileyen sülfat kaynak bölgelerinin değişimi
  1. Tez No: 368776
  2. Yazar: ZEYNEP MALKAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜRDAL TUNCEL, YRD. DOÇ. DR. SEDA ASLAN KILAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Akdeniz atmosferi, özellikle de Doğu Akdeniz atmosferi dünyadaki en karmaşık hava kütlelerinden biridir. Doğu Akdeniz bölgesi; Kuzey Afrika ve Orta Doğu daki doğal kaynakların ve havzanın kuzeyindeki antropojenik kaynakların kuvvetli etkileri altındadır. Sülfat anomalisi, Doğu Akdeniz bölgesinde atmosferin önemli özelliklerinden birisidir. Ülkemizinde içinde bulunduğu bu bölgede ölçülen SO42- konsantrasyonları, Avrupa ve Kuzey Amerika daki değerlerin çok üzerindedir. Çeşitli araştırmacılar tarafından Doğu Akdeniz de ölçülen sülfat konsantrasyonun 5 µg/m3 ve 12 µg/m3 arasında değiştiği görülmektedir. SO42- konsantrasyonunun Doğu Akdeniz bölgesinde neden bu kadar yüksek olduğu bilinmemektedir. Bu çalışmada 1990 ve 2006 yılları arasında Doğu Akdeniz atmosferindeki SO42- konsantrasyonunu etkileyen kaynak bölgelerinin değişimi, kaynak ve alıcı odaklı yörünge istatistiği yaklaşımları kullanılarak araştırılmıştır. Uzun süreli SO42- verilerinin bulunduğu Türkiye'deki iki istasyon olan Antalya ve Çubuk'da 1990 ve 2006 yılları arasındaki hergün için, geri yörüngeler hesaplanmıştır. Bu istasyonları etkileyen kaynak bölgeler kaynak odaklı yörünge istatistik metodu, yani potansiyel kaynak katkı fonksiyonu (PSCF) ile tanımlanır. PSCF belirli zaman aralıklarında uygulanmıştır. PSCF, ölçülen SO42- konsantrasyonlarına bağlıdır ve sadece ölçüm sonuçlarının bulunduğu zaman dilimlerinde uygulanır. Avrupa'daki SO2 emisyonu dağılımına ve kirleticilerin taşınımına bağlı ilgi bölgeleri (RoI) olarak tanımlanan farklı bir method daha kullanılmıştır. Bu yaklaşımın avantajı, ölçüm sonunçlarının bulunmadığı noktalar ve zaman dilimleri için uygulanabilmesidir. Yörünge segmentinin yüksekliği RoI yaklaşımına entegre edilmesiyle methodun daha gerçekçi sonuçlar vermesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mediterranean atmosphere, particularly Eastern Mediterranean is one of the most complex air bodies around the world. The region is under strong influence of natural sources located at North Africa and Middle East, and anthropogenic sources located at the north of the basin. Sulphate anomaly is one of the peculiarities of the Eastern Mediterranean atmosphere. SO42- concentrations in aerosol and rain water is among the highest recorded in the Europe and North America. Sulphate concentrations measured by various researchers in the Eastern Mediterranean atmosphere varies between 5 and 12 µg/m3. Although very high SO42- concentrations in the Eastern Mediterranean is well documented in literature, the reason for such high levels is not clear. In this study variation of SO42- source regions affecting SO42- concentrations in the Eastern Mediterranean atmosphere between 1990 and 2006 was investigated using source and receptor oriented trajectory statistics approaches. Back trajectories were calculated for every day for Antalya and Çubuk, which are two locations in Turkey where long-term SO42- data are available. The source regions affecting these locations were determined using Potential Source Contribution Function (PSCF). Because of PSCF depends on measurement data and can be applied for the periods where SO42- measurement results are available. A different method which bases on distribution of SO2 emission in Europe and transport of pollutants and called Region of Influence, RoI was also used. RoI is applied at locations where measurement results are not available. Weighing of RoI results based on height of trajectory segment were attempted.