The single-item lot sizing problem in SMT production lines
YMT üretim hatlarında tek ürünlü kafile büyüklüğü belirleme problemi
  1. Tez No: 368777
  2. Yazar: HARUN SERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN SÜRAL, DOÇ. DR. İSMAİL SERDAR BAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, bir adet otomatik al-ve-yerleştir yüzeye montaj cihazından (YMC) oluşan yüzey montaj teknolojisi (YMT) üretim hatlarında, tek ürünlü kafile büyüklüğü belirleme problemi incelenecektir. Problem kurgumuzda, işlem ve kurulum süreleri bileşenlerin YMC üzerinde bulunan bileşen hücrelerine atamasına bağlıdır. Boş gövde yükleme ve bileşen paket kapasiteleri de göz önüne alınmaktadır. YMT üretim hatlarında tek ürünlü kafile büyüklüğü belirleme problemi için, kafile büyüklüğü belirleme ve bileşen atama probleminin birlikte ele alındığı bütünleşik bir matematiksel model öneriyoruz. Ayrıca, bileşen atama probleminin özel durumlarını da inceleyip, bu özel durumların problemin çözümlerini nasıl etkilediğini tartışıyoruz.
Özet (Çeviri)
In this study, we examine the single-item lot sizing problem in surface mount technology (SMT) production lines which consist of a single automated pick-and-place surface mount equipment (SME). In our problem setting, processing and set up times depend on the component assignment to the component pockets on an SME. Blank body loading and component pack capacities are also taken into account. We propose an integrated mathematical model to the single-item lot sizing problem in SMT production lines where lot sizing and component assignment decisions are carried out together. In addition, we examine special cases for the component assignment problem and discuss how these cases influence the solution of the problem.