An assessment on the link between sustainability and urban form: The case of Gaziantep
Sürdürülebilirlik ve kentsel form arasındakı bağlantı üzerine bir değerlendirme: Gaziantep örneği
  1. Tez No: 368785
  2. Yazar: ŞEYDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KAYASÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Sürdürülebilirlik, şimdi ve gelecek için daha kaliteli bir hayatı ve daha sürdürülebilir bir çevreyi güvence altına alır. İklimimiz insan kaynaklı bazı faktörler nedeniyle sürekli değişmektedir. Bu değişikliklerin, çevre ve insan hayatı üzerinde olumsuz etkileri var. Bu küresel soruna kalıcı çözümler ancak sürdürülebilirlik ile elde edilebilir. İklim değişikliği ciddi bir çevre sorunu olarak kabul edilmektedir. Son yıllarda, araştırmacılar iklim değişikliği ve şehirler arasında yakın bir ilişki bulmuşlardır. Bir yandan, iklim değişikliği şehirler üzerindeki baskıyı artırarak şehirlerdeki yaşam kalitesini tehdit etmekte ve şehirler, iklim değişikliğinin olumsuz etkisine maruz kalmaktadırlar. Öte yandan, şehirler iklim değişikliğine büyük ölçüde katkıda bulunmaktadır. Şehirler sera gazı salınımından sorumlu tutulmaktadırlar. İklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmada şehirler çözümün önemli bir parçası olabilir. Onlar iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve iklim değişikliğine adaptasyon sağlayabilmek için sürdürülebilir bir şekilde büyüyüp genişlemelidirler. Planlama literatüründe“Sürdürülebilirlik”kavramı kent formu konsepti ile birlikte anılmaktadır. Kent formu iklim değişikliğinin etkilerini yönetme hususunda önemlibir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Kent formu şehrin enerji ihtiyacı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve dolayısıyla şehrin sera gazı salınımında da etkilidir. Bu çalışmanın amacı iklim değişikliği etkilerini azaltan sürdürülebilir kent formlarından türetilen tasarım konseptlerinin önemini vurgulamak ve derişiklik, sürdürülebilir ulaşım ve karma arazi kullanımı olan bu tasarım konseptlerini kullanarak Gaziantep‟in sürdürülebilir bir şehir olup olmadığını belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Sustainability ensures a better quality of life and more sustainable world environment now and in the future. Our climate is constantly changing due to some human induced factors. These changes have negative effects on the environment and human life. Lasting solutions to this global problem can only be achieved by sustainability. Climate change is acknowledged as a serious environmental problem. In recent years, researchers have found a close link between climate change and cities. On the one hand, it is a threat to quality of life in cities by increasing the pressure on cities where cities are exposed to adverse effect of climate change. On the other hand, cities are major contributors to climate change. They are responsible for greenhouse gas (GHG) emission. Cities can be an important part of the solution to decrease adverse effects of climate change. They must grow and expand sustainably to adapt to and mitigate the impacts of climate change. The term“sustainability”is mentioned together with the concept of urban form in planning literature. Urban form is encountered as an important tool for managing effects of climate change. It has a profound impact on a city‟s energy needs, and consequently, its greenhouse gas (GHG) emissions. This study aims to emphasize importance of design concepts derived from sustainable urban forms which help to reduce the effects of climate change and determine if growth and development of Gaziantep is sustainable or not by using these design concepts that are compactness, sustainable transportation, and mixed land uses.