Identifying the putative G protein coupled receptor/s candidates of cocaine and amphetamine regulated transcript (CART) peptide
Kokain ve amfetamin ile regüle edilen transkript (CART) peptidini tanıdığı varsayılan G-proteine kenetli reseptör adaylarının tayini
- Tez No: 368784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ DEVRİM SON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
CART (Kokain ve Amfetamin ile Regüle Edilen Transkript) peptidi; yeme ve ödül mekanizmalarında, ilaç bağımlılığı, stres, kardiovasküler aktiviteler ve kemik yenilenmesinde görev alan önemli nörohormon/modülatörlerden biridir. Hipotalamustaki davranış ve ilaç çalışmaları CART peptidinin yeme alışkanlığını baskıladığını göstermiştir. Nöronlarda koruyucu etki göstermesi ve nöron başkalaşmasını sağlama özelliklerinden dolayı gelişme evresinin erken süreçlerinde merkezi sinir sisteminde önemli rol oynamaktadır. Ayrıca beyinin belli bazı bölgelerinde, hipofizde, adrenal bezlerde, pankreasta, yumurtalıklarda ve mide-bağırsak yolunda yüksek miktarlarda sentezlenmektedir. Bu önemli fizyolojik fonksiyonlara sahip olmasına rağmen CART reseptör ya da reseptörleri henüz belirlenememiştir. CART peptidinin; CART-I (55–102) ve CART-II (62–102) olmak üzere iki aktif formu bulunmaktadır. Bu aktif peptidler pek çok nöronda c-Fos seviyesini arttırarak sinyal yolaklarını indüklemektedir. Gelişme ve başkalaşma evrelerinde önemli rol oynamasından dolayı, MAPK yolağındaki yer alan ERK 1-2'nin fosforilasyonuna etkileri incelenmiştir. Hipofizden alınmış hücre hatlarında CART; büyüme faktörlerini, hormonları ve nörotransmiterleri aktive etmekten sorumlu ERK (Hücre dışı sinyalle regüle edilen kinaz) aktivitesini uyarmaktadır. ERK1 ve 2'nin aktifleşmesini indükleyen CART'ın etkisi; boğmaca toksini, genistein ve U0126 gibi MEK (MAPK/ERK kinaz) inhibitörleri tarafından bloke edilmekte, ayrıca MEK1 ve 2 kinazları da bu oluşuma katılmaktadır. Böylece, fosfo-ERK (PERK) oluşumunun engellenmesiyle, CART sinyalinin Gi/Go, G proteine kenetli reseptör alt biriminin, katılımıyla gerçekleştiği düşünülmektedir. Gi/Go alt birimi ATP'den cAMP oluşumunu engellemektedir. Elektrokimyasal çalışmalar sonucunda CART etkisinin G proteine bağlanan reseptörler (GPCR) üzerinde gerçekleştiği düşünülse de, deneysel analizlerin yetersizliğinden reseptörler tam olarak tanımlanamamıştır. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda CART reseptörünün özellikle Gi/Go kenetli bir reseptör GPCR olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cocaine and amphetamine regulated transcript (CART) peptides are neurotransmitters and endocrine factors in the nervous system and periphery. CARTPT codes for a neuropeptide hormone with a number of biological roles which are important for the mammalian physiology such as controlling feeding behavior, drug reward, bone remodeling, sensory processing, neuroendocrine function, stress anxiety, cardiovascular function, gastrointestinal motility and development. In hypothalamus, behavioral and drug studies showed that CART can suppress the feeding behavior. Also, due to having neuroprotective and survival promoting properties, and ability to initiate differentiation of neurons in vitro, CART peptides appear early in the development of the CNS and other tissues. It is suggested that they have a role in the development of specific regions of the brain, GI tract, pancreas and ovary. Although CART peptide plays very important roles and has important physiological functions, CART receptor/s has not been identified yet. There are two forms of the CART peptide: CART-I (55–102) and CART-II (61–102). These active forms cause an increase in c-Fos levels in a variety of neurons. Because of the observed effects of CART peptide on differentiation and development, CART 55–102 effects are examined to alter the MAPK cascade and the phosphorylation state of ERK1 and 2. ERKs are known to be activated by a variety of growth factors, hormones and neurotransmitters. It is found that CART peptide stimulation strongly regulates ERK activity in pituitary-derived cell lines. The CART effect is blocked by inhibitors such as U0126, genistein and pertussis toxin, indicating the involvement of the upstream kinases, MEK1 and 2. Therefore, the involvement of a Gi/G0 coupled GPCR in CART signaling is considered as possibility. Gi/G0 is a member of α subunit of heterotrimeric G-protein that inhibits the production of cAMP from ATP. Also, previous electrophysiological studies suggested that the effects of CART may involve G-proteins, but concrete biochemical evidence for a G-protein-mediated pathway activated by CART has been lacking. The CART receptor is suspected to be a GPCR, possibly one that coupled to Gi/G0.