Broadband loaded dipole antenna design by genetic algorithm optimization
Genetik algoritma optimizasyonu ile geniş bantlı dipol anten tasarımı
  1. Tez No: 368787
  2. Yazar: BAHRİ ASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT SENCER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dipol antenlerin dar frekans bantlarından dolayı genisbant kablosuz haberlesme uygulamalarına uygun olmadıgı bilinmektedir. Dipol antenin bantgenisligini artırmak için genellikle yükleme metodu kullanılır. Direnç, kapasitör ve indüktör ile yapılan anten yüklemelerinin olumlu etkileri uzun zamandır tartısılmıs ve kanıtlanmıstır. Bu tezde,“Genetik Algoritma”optimizasyon metoduyla genisbant yüklü dipol anten tasarım prosedürü incelenmistir. Öncelikle yüksüz dipol anten için nümerik analiz formülasyonu“Elektrik Alan Integral Denklemi”nin çözümüyle elde edilmistir. Nümerik çözüm için“Moment Metod”yöntemi kullanılmıstır. Daha sonra analiz, yüklü anten için genisletilmistir. Analiz kodu, MATLAB ortamında gelistirilmis ve sonuçlar“NEC (Nümerik Elektromanyetik Kod)”sonuçları ile karsılastırılmıstır. Önceden belirlenmis parametreleri saglayacak sekilde yüklü dipol anten ve uyumlama devresi tasarımı genetik algoritma optimizasyon metodları kullanılarak yapılmıstır. Genetik algoritma rastgele bir çözüm kümesinden en uygun sonucu yinelemeli metodlarla arar. Optimizasyon hedefleri minimum anten kazançını artırmak ve maksimum VSWR degerini azaltmak olarak belirlenmistir. Yüklerin degerleri, pozisyonları ve uyumlama devresi elemanları eszamanlı olarak optimize edilmistir. Son olarak, kullanılan yöntemi dogrulamak için basarılı bir sekilde optimize edilmis genisband yüklü anten ve uyumlama devresi tasarım örnekleri gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
It is well known that standard dipole antenna is not convenient to be used in broadband wireless communication applications because of its narrow frequency bandwidth. To broaden the bandwidth of a dipole, lumped loading is the generally applied method. Positive effects of resistive, capacitive and inductive loading are discussed and proved for a pretty long time. This thesis investigates broadband lumped loaded dipole antenna design procedure by using genetic algorithm optimization techniques. First, unloaded dipole antenna numerical analysis formulation is provided by EFIE (Electric Field Integral Equation) derivation. MoM (Method of Moments) is used for numerical solution. Then, analysis is extended for lumped loaded dipole antenna. Analysis computer code is developed in MATLAB environment and results are compared with NEC (Numerical Electromagnetic Code). To design loaded dipole antenna with corresponding matching network which satisfies the predefined radiation parameters, genetic algorithm (GA) optimization methods are used . GA searches for an optimal solution from random solution set with iterative methods. Optimization objectives are selected as increasing the minimum antenna gain and decreasing the maximum VSWR. Load values, positions and matching network variables are optimized simultaneously. Finally, successfully optimized broadband loaded dipole antenna and matching network design examples are presented to verify the used procedure.