Magnetic resonance conductivity tensor imaging (MRCTI) at 3 tesla
3 Tesla'da manyetik rezonans iletkenlik tensörü görüntüleme (MRİTG)
- Tez No: 368790
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET MURAT EYÜBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Biyolojik dokuların elektriksel iletkenlikleri fizyolojik ve patolojik durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, insan vücudundaki iletkenlik dağılımının değişimlerini teşhis etmek iç organların patolojik durumları hakkında diğer görüntüleme metotlarının yetersiz kaldığı yerde özgün bilgiler sağlar. Eşyönlü iletkenlik dağılımını görüntülemek için kullanılan tekniklerlerden biri Manyetik Rezonans Elektriksel Empedans Tomografisidir (MREET). Ancak insan vücudundaki çoğu doku ve yapıda iletkenlik dağılımı eşyönsözdür. Bu nedenle, eşyönsüz iletkelik dağılımını görüntülemek için Manyetik Rezonans İletkenlik Tensörü Görüntülemesi (MRİTG) önerilmiştir. MREET tekniğindekine benzer şekilde, MRİTG geriçatım algoritmaları B-tabanlı ve J-tabanlı olarak gruplandırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, 3 Tesla Manyetik Rezonans Görüntüleme sisteminde elde edilen deneysel verilerin J-tabnlı algoritmalar kullanılarak iletkenlik görüntülerinin oluşturulmasıdır. Deneysel çalışmaya uygun özellikte fantom tasarımı ve üretimi yapılıp elde edilen iletkenlik dağılıamları karşılaştırılmıştır. Ayrıca, Eşyönsüz Hibrit Eşpotansiyel İzdüşümü (EHEİ) diye adlandırılan J-tabanlı özgün hibrit bir algoritma önerilmiş ve buna dair simülasyon ve deneysel sonuçlar verilmiştir. Bunlara ek olarak, deneysel veriler kullanılarak dört farklı J-tabanlı MRİTG geriçatım algoritmasının performansı hata hesapları gözetilip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electrical conductivity of biological tissues changes with physiological and pathological state of tissue. Therefore, recognizing the changes of the conductivity distribution inside human body, provides unique information about the pathological conditions of internal organs which is not available from other imaging modalities. Magnetic Resonance Electrical Impedance Tomography (MREIT) is an imaging technique to reconstruct the isotropic conductivity distribution of the biological tissues. But most of the biological structures and tissues have anisotropic conductivity. Therefore, Magnetic Resonance Conductivity Tensor Imaging (MRCTI) is proposed to image the anisotropic conductivity distribution. Similar to MREIT technique, MRCTI reconstruction algorithms are grouped into B-based and J-based algorithms. The aim of this study is implementing the MRCTI J-based algorithms to reconstruct the experimental data obtained using a 3 Tesla Magnetic Resonance Imaging (MRI) system. An experimental phantom is designed and manufactured with special properties according to needs of the experiments and the resulted conductivity distributions are compared. Furthermore, a novel hybrid J-based reconstruction algorithm namely, the Anisotropic Hybrid Equipotential Projection (AHEPP) is proposed, and the related simulations and experimental results are given. In addition, performance of the four J-based MRCTI algorithms in reconstruction of the experimental data is evaluated using error measures.