Models for magnetic resonance observation of diffusion in cellular environments
Hücresel ortamlardaki yayınımın manyetik rezonans gözlemi için modeller
  1. Tez No: 409242
  2. Yazar: MUHAMMET MEMİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yayınım tensör görüntüleme (DTI) yöntemi beyindeki anatomik bağlanırlığı haritalandırmada yaygınca kullanılan bir yöntemdir. Fakat modelin geçerliliğini kısıtlayan iki temel özellik vardır : (i) Yayınım tensör görüntüleme Gauss tipi dağılım temelli bir modeldir. Ama çalışmalar dokudaki yayınımın kısıtlayıcı özellikte olduklarını göstermiştir. (ii) Tek bir vokseldeki çoklu fiber yönleri Gauss tipi dağılımın sadece bir yönsel maksimum vermesinden dolayı ayırt edilemez. Tez iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda yayınımın yöne bağımlılığını betimlemek için, yayınım tensör görüntüleme yöntemine alternatif bir model tavsiye edilmiştir. Parabolik potensiyelin etkisi altındaki moleküllerin yayınımı azalmış manyetik rezonans sinyali tartışılmıştır. Bu potensiyel altındaki sinyal ifadesi potensiyel teriminin eklenmesiyle değişmiş Bloch-Torrey denkleminin çoklu korelasyon fonksiyonu (MCF) yardımıyla elde edilmiştir. Yayınımın yöne bağımlılığı yayınım tensöründen ziyade gerginlik tensörüyle tanımlanmıştır. İkinci kısımda yayınıma duyarlılık mekanizması dönen alan gradyanları (RFGs) uygulanarak sağlanacaktır. Dönen alan gradyanı uygulamak yayınım yönsel dağılım fonksiyonunu doğrudan ölçmenin bir yoludur. Bu sekans için serbest ve kısıtlanmış yayınım sonuçları, geleneksel darbeli alan gradyanı temelli olan modellerden elde edilmiş sonuçlar ile karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Diffusion tensor imaging (DTI) is a widely used way of mapping anatomical connectivity in the brain. However, it is based on two basic features that limit the validity of the model : (i) It is a Gaussian based model. However, studies show that the diffusion in tissue has a restrictive character. (ii) Multiple fiber directions are indistinguishable within a single voxel since Gaussian probability distribution gives only one directional maximum. This thesis consists of two parts. In the first part, a model alternative to DTI will be suggested to characterize diffusion anisotropy. Diffusion-attenuated MR signal for molecules under the influence of a parabolic potential will be discussed. Signal expression under such potential can be obtained by solving the modified Bloch-Torrey equation via multiple correlation function (MCF) framework with the addition of a potential term . Diffusion anisotropy is introduced by a stiffness tensor rather than a diffusion tensor. In the second part, an alternative diffusion sensitization mechanism is provided by employing rotating field gradiens (RFGs) which leads to a way of measuring the diffusion orientation distribution function (dODF) directly. Then, RFG results for both free and restricted diffusion model (proposed model in the first part) will be compared with results obtained by traditional pulsed field gradient (PFG) based models: Q-ball imaging (QBI) and its extension to constant solid angles (CSA).