Determination of optimum values for voltage setpoints of power stations in Turkey
Türkiye'deki elektrik santrallerinin gerilim ayar noktaları için optimum değerlerin belirlenmesi
- Tez No: 368796
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NEZİH GÜVEN, DR. OSMAN BÜLENT TÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Türkiye elektrik sisteminde gerilim kontrolü primer, sekonder ve tersiyer gerilim kontrolü olmak üzere üç seviyede gerçekleştirilmektedir. Primer ve sekonder gerilim kontrolü, santrallerde jeneratör terminali ve yüksek gerilim barasının geriliminin daha önce belirlenmiş ayar noktalarına göre regüle edilmesi olarak tanımlanmıştır. Tersiyer gerilim kontrolü olarak tanımlanan, santraller için ayar noktalarının belirlenmesi de TEİAŞ Milli ve Bölgesel Yük Tevzi Merkezleri'ndeki operatörler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu süreç operatörlerin sistem işletme koşulları ve şebeke bağlantıları ile ilgili bilgi ve deneyimlerine dayanmaktadır. Bu süreçte herhangi bir sistematik veya analitik çalışma gerçekleştirilmemesi sebebiyle şebekede optimum gerilim profiline ulaşılamayabilir. Ayrıca iletim kayıpları artabilir. Bu tez çalışmasında, sistem operatörlerine santraller için gerilim ayar noktalarının belirlenmesi sürecinde rehberlik etmesi amacıyla sistematik bir yaklaşım geliştirilmiştir. Bu amaçla, iki kısımdan oluşan bir algoritma geliştirilmiştir. Algoritmada Kısım 1 iletim kayıplarını en aza indirerek gerilim profilinin optimum hale gelmesini sağlamaktadır. Diğer yandan, Kısım 2 ise gerekli olduğu durumlarda düzeltici faaliyetlerin maliyetini en aza indirmektedir. Algoritma DigSilent ve Matlab yazılımları kullanılarak geliştirilmiş ve simüle edilmiştir. Test sistemi olarak Türkiye şebekesinin Batı Anadol Bölgesi seçilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda optimum gerilim profiline ulaşıldığı simülasyon sonuçları tarafından açığa çıkarılmıştır. Ayrıca, santrallerin yüksek gerilim baraları için gerilim ayar noktalarının belirlenmesi sürecinde iletim kayıpları en aza indirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Voltage control is performed in three hierarchical levels in Turkish power system: primary, secondary and tertiary voltage control. Primary and secondary voltage controls are defined as the regulation of the voltage at the generator terminal and at the high voltage busbar of the power plant according to the pre-determined setpoints. The determination of the voltage setpoints for the power plants, which is defined as the tertiary voltage control, is performed by the operators in National and Regional Load Dispatch Centers. This process is based on the operators' experience and knowledge about the system operating conditions and network connections. Since no systematical or analytical approach is employed during this process, optimum voltage profile along the grid may not be reached or transmission losses may increase. In this thesis study, a systematical approach is developed to guide the system operators during the determination of voltage setpoints for the power plants. For this purpose, an algorithm with two stages is developed. Stage I of the algorithm optimizes the voltage profile along the grid by minimizing the transmission losses. On the other hand, Stage II of the algorithm minimizes the cost of corrective actions if and when they are required. The algorithm has been developed and simulated using DigSilent and Matlab softwares. As the test system, West Anatolia Region of Turkish network has been chosen. Simulation results reveal that the optimum voltage profile can be obtained and the transmission losses can be minimized by the help of these studies.