The application of micro doppler features in target classification
Mikro doppler özelliklerin hedef sınıflandırmasındaki uygulaması
  1. Tez No: 368816
  2. Yazar: ÖZGE TOPUZ ALEMDAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY CANDAN, PROF. DR. SEYİT SENCER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, radar sistemlerinde mikro Doppler özelliklerin kullanımının insan hareketlerinin sınıflandırılmasına uygunluğu deneysel olarak araştırılmıştır. Bu çalışmada, V. Chen'e ait insan yürüme simülatörü incelenmiş ve simulatör bu tezin gereksinimleri doğrultusunda geliştirilmiştir. Ardından, insanın hareket spektrogramlarını oluşturmak için kullanılan zaman frekans dönüşümleri incelenmiştir ve insan yürüme simülatörü üzerine STFT (Short Time Fourier Transform) ve WVD (Wigner Ville Distribution) yöntemleri uygulanmıştır. Simülasyon çalışmalarından sonra, bir kara gözetleme radarı kullanılarak deneysel veri toplanmıştır. Deneysel verilerin ilk kısmı 150 metre ve 1000 metre mesafelerden 7'şer tekrar olacak şekilde yürüme verilerinden oluşmaktadır. Deneysel verilerin ikinci kısmı ise 3 farklı insana ait 7'şer tekrara sahip yürüme, koşma, emekleme, sürünme hareketlerinin verilerini ve 0, 30 ve 60 derece yanca açılarındaki yürüme verilerini içermektedir. Deneysel veri toplama işlemi tamamlandıktan sonra, uyumlu filtreden geçirme, hareketli algılama filtresinden geçirme, pencereleme yapma, FFT ve CFAR tekniklerini uygulama gibi sinyal işleme adımları uygulanarak hedefin menzili bulunmuştur. Daha sonra mikro Doppler özellik çıkarma işlemlerine geçilmiştir. Bir yüksek geçirgen filtre tasarlanmış ve eşleştirilmiş filtre sonrasındaki matrise uygulanmıştır. Pencereleme yapıldıktan sonra da hedef menzillerinin bulunduğu sütunlar matrislerden çekilip birleştirilmiştir. Hedef menzillerinden oluşturulmuş matrisin üzerine STFT yöntemi uygulanarak spektrogram elde edilmiştir. Bazı özellik çıkartma yöntemleri incelenmiş ve bir kısım özellikler seçilmiştir. Altı adet özellik spektrogramlardan çıkartılmıştır; insan gövdesi frekansı, sinyalin bant genişliği, sinyalin ofseti, mikro etkiler olmayan sinyalin bant genişliği, sinyal gücünün standart sapması ve uzuvlara ait periyot değeri bu altı özelliği oluşturmaktadır. Bu özellikler koşma, emekleme, sürünme, 0°, 30°, 60° yanca açılarıyla ile yürüme spektrogramlarından çıkartılmıştır. Son olarak, sinir ağına dayalı basit bir sınıflandırıcı oluşturulmuştur. Sinir ağı sınıflandırmasının insan hareketlerini sınıflandırma başarımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to experimentally investigate the feasibility of discriminating human motions with the help of micro Doppler features by using radar. In this work, the human walking simulator by V. Chen is examined and is modified according to requirements of the study. Then, the time-frequency distributions to obtain the spectrograms of human motions are examined and the Wigner Ville Distribution and Short Time Fourier Transform (STFT) are chosen for the application. After the simulation studies, experimental data is collected by using a ground surveillance radar. The first part of the experimental data consists of walking data with 7 realizations for the ranges of 150 meters and 1000 meters. The second part of the experimental data consists of 3 human subjects with 7 realizations for different human motions as walking, running, crawling, creeping and for different walking azimuth angles of 0°, 30°, 60°. After the collection of the experimental data, the sequence of signal processing steps, which are matched filtering, MTI filtering, windowing, FFT and CFAR are applied to the data to obtain the target range information. After that the micro Doppler feature extraction process is started. A high pass filter is designed and applied to the matched filtered matrix. After windowing on the high pass filtered output, the ranges with target are extracted. Then, STFT is applied to the range columns of the target to get the spectrogram. Some feature extraction methods are discussed and a set of features is chosen. Six features, which are torso frequency, bandwidth of the signal, offset of the signal, bandwidth without micro Dopplers, the standard deviation of the signal strength, the period of the arms or legs motions are extracted from the spectrograms of running, crawling, creeping and walking with azimuth angles of 0°, 30°, 60°. Lastly, a simple neural network based classifier is constructed. The classification performances of different human motions by neural network classification are examined.