Design and development of a simple power quality monitor for low voltage distribution system
Düşük gerilim dağıtım sistemlerinde basit güç kalite monitörü tasarım ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 368817
  2. Yazar: ÖNDER YAZLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERMİŞ, DOÇ. DR. ÖZGÜL SALOR DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Güç Kalitesi, dağıtım sistemlerinin işletiminde önemli bir konudur. Tüketiciye iletilen güç olabildiğince temiz olmalıdır. Gücün kalitesi, Türkiye'de Elektrik Piyasası Dağıtım Sisteminde Elektrik Enerjisinin Tedarik Sürekliliği, Ticari ve Teknik Kalitesi Yönetmeliği gibi çeşitli yönetmelik ve standartlarda tanımlanmaktadır. Güç kalitesi konusundaki standart ve yönetmeliklere uymak için elektrik gücünün kalitesi dağıtım sisteminin son noktası olan tüketici noktasında izlenip kontrol edilebilmelidir. Bu gereksinim, bu tez kapsamında tek başına çalışabilen, gerçek zamanlı, elektrik dağıtım sistemlerine özel tasarlanmış Güç Kalite izleme sistemi tasarımı ve uygulanmasıyla karşılanmıştır. Mini-PQ adıyla tasarlanan cihaz, uluslararası standart olan IEC 61000-4-30'de belirtilen gereksinimleri karşılayacak şekilde, güç sinyallerini işlemekte ve elde ettiği verileri güç kalitesi merkezine güç hattı haberleşme metoduyla göndermektedir. Güç hattı haberleşme metodu var olan güç hatlarını kullanmakta,böylelikle var olan veya yeni yerel ağ kurulumu ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Sistemin donanım ve üzerinde yüklü yazılımının tasarımı bu tez kapsamında geliştirilmiştir. Bunlara ek olarak, güç kalitesi merkezinde çalıştırılmak üzere bir kullanıcı arayüz programı da geliştirilmiştir. Tasarlanan güç kalitesi monitörünün arazi ölçümleriyle birlikte performans doğrulaması bu çalışmada yapılmış ve elde edilen sonuçlar tezde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Power Quality (PQ) is an important issue in the operation of distribution systems. The power delivered to the consumers should be as clean as possible. Quality of power is defined in various standards or regulations such as The Electrical Distribution System Supply Reliability and Quality of Electricity Regulation in Turkey. To comply with these regulations the quality of the electrical power should be monitored and controlled at the consumer side which is at the end of the distribution system. This is achieved by designing and implementing a stand-alone and real-time Power Quality Monitoring device dedicated to the distribution system within the scope of this thesis. The PQ monitoring device, which is named Mini-PQ, processes the power signals in accordance with the international standard IEC 61000-4-30 and sends the data to a PQ monitoring center by using Power Line Communication (PLC). PLC use the existing power lines thus eliminating the need to the existing or a new local area network. Both hardware and software running on the Mini-PQ have been developed in this thesis work. In addition, a graphical user interface (GUI) software is developed to be used in the PQ monitoring center. Performance verification of the designed PQ monitor with field measurements are carried out and the associated results are also presented in the thesis.