Controlled doxorubicin delivery from photoresponsive liposomes carrying vitamin A derivatives
Vitamin A türevi içeren ışığa duyarlı lipozomlardan kontrollü doxorubicin salımı
- Tez No: 368841
- Danışmanlar: PROF. DR. VASIF HASIRCI, PROF. DR. NESRİN HASIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İlaç salım sistemleri, geleneksel ilaç uygulamasında karşılaşılan problemlerin üstesinden gelinmesine yönelik çekici bir yaklaşımdır. Kontrollü ve ışığa duyarlı ilaç salım sistemleri özel bir avantaja sahiptir: ilaçları daha etkin salarlar. Lipozomlar sıklıkla tercih edilen ilaç taşıyıcılardır, çünkü hem hidrofilik hem de hidrofobik ilaçları taşıyabilirler, toksik ve immünojenik değildirler. Bu çalışmada, sık ve devamlı ilaç uygulaması gerektiren göz hastalıklarının tedavisi için lipozomların çift katmanlı lipid yapısına vitamin A türevleri eklenerek ışığa duyarlı lipozomlar hazırlanmıştır. Proliferatif vitreoretinopati (PVR) model bir hastalık ve doxorubicin ise terapötik ajan olarak seçilmiştir. Doxorubicin yüklü PC:CHOL:ATR (7:1:3) lipozomlar, UVA'ya (365 nm) maruz bırakılmanın doxorubicin salımı ve dolayısıyla hücre canlılığı üzerine etkisini belirlemek için RPE/D407 hücreleri üzerinde denenmiştir. UVA'ya maruz bırakılarak incelenen farklı lipozom kompozisyonları arasında PC:CHOL:ATR (7:1:3) formülasyonun en iyi tepki veren olduğu bulunmuştur. All-trans retinal (ATR) ve doxorubicin RPE/D407 hücreleri üzerinde denendiğinde antiproliferatif etkileri olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, doxorubicin ve lipozomların hücreler ile olan etkileşimleri akış viii sitometrisi ve konfokal lazer taramalı mikroskopi ile incelenmiştir. Doxorubicin'in hücrelerin çekirdeğine girdiği ve lipozomların ya da ATR'in ise hücrenin içine girdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Drug delivery systems (DDS) have been an attractive approach to eliminate the drawbacks of conventional drug administration. Controlled and photoresponsive drug delivery systems have a special advantage; they deliver drugs more effectively. Liposomes are mostly preferred as drug carriers due to their ability to carry both hydrophilic and hydrophobic drugs, their being non-toxic and non-immunogenic. In this study, photoresponsive liposomes were prepared by incorporating vitamin A derivatives into the lipid bilayer of the liposomes for use in treatment of eye diseases that require frequent and continuous drug administration. Proliferative vitreoretinopathy was selected as a model disease and doxorubicin as the therapeutic agent. Doxorubicin loaded phosphatidyl choline (PC): cholesterol (CHOL): all-trans retinal (ATR) (7:1:3) liposomes were tested on RPE/D407 cells to determine the effect of UVA exposure (365 nm) on the release of doxorubicin, and therefore, cell viability. Among the different liposome compositions studied by exposing to UVA it was found that PC:CHOL:ATR (7:1:3) formulation responded the best. Antiproliferative effects of all-trans retinal (ATR) and doxorubicin were observedvi when tested on RPE/D407 cell line. Also, the interaction of the cells with doxorubicin and liposomes were studied with flow cytometry and confocal laser scanning microscopy (CLSM). It was found that liposomes or ATR can penetrate the cells while doxorubicin penetrates the nucleus.