User interface menu tree generation from software requirements for radio transceivers
Telsizler için yazılım gereksinimlerinden kullanıcı arayüzü menü ağacı üretimi
- Tez No: 368850
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HİKMET DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yazılım gereksinimlerinden kullanıcı arayüzü üretimi hem güç sarf edici hem de zaman alıcı bir süreçtir. Bu tez bir firmanın gömülü yazılım bölümünde geliştirilen telsizler için yazılım gereksinimlerinden otomatik bir şekilde kullanıcı arayüzü menü ağacı yapısı üreten bir metot sunmaktadır. Telsizlerin küçük ekranları ve kısıtlı girdi mekanizmaları yüzünden, menü tabanlı kullanıcı arayüzü tasarımı en etkili kullanım yollarından birini sağlamaktadır. Menü tabanlı kullanıcı arayüzleri göz önüne alındığında, olası gereksinim tiplerinin miktarı sınıflandırma ve analiz için kısıtlanabilir. Bu sayede, menü tabanlı kullanıcı arayüzü gereksinimleri için biçimlendirilmiş şablonlar oluşturulur. Geliştirilen metot bu şablonları ve bir alan sözlüğünü kullanarak kullanıcı arayüzü gereksinimlerini otomatik bir şekilde telsizin menü ağacı yapısına dönüştürür. Geliştirilen metodu hız ve doğruluk açısından değerlendirmek için üç gereksinim seti kullanılmıştır. Geliştirilen metot ve üç deneyimli yazılım mühendisi tarafından bu gereksinim setleri kullanılarak üretilen menü ağaçlarının oluşturulma süreleri ve yapıları karşılaştırılmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki bu otomatik ve sistematik metot gereksinimlerden menü ağacı yapısı üretmenin güç ve zaman açısından etkili bir yolunu sağlar.
Özet (Çeviri)
User interface generation from software requirements is both effort and time consuming process. This thesis presents a method for generating user interface menu tree structure from software requirements automatically for radio transceivers developed in an embedded software department of a company. Due to small screens and limited input mechanisms of the radio transceivers, menu driven user interface design provides one of the most effective ways of use. When menu driven user interfaces are considered, the amount of potential requirement types can be limited for classification and analysis. Thus, formalized templates for the requirements of menu driven user interfaces are generated. The developed method transforms the user interface requirements to the menu tree structure of the radio transceiver automatically by using these templates and a domain dictionary. In order to evaluate the developed method in terms of speed and accuracy, three sets of requirements were used. The construction time and the structure of the menu trees generated from these requirement sets by the developed method and three experienced software engineers were compared. The results show that this automated and systematic method provides an effective way of generating the menu tree structure of the radio transceiver from requirements in terms of effort and time.