Semi-defined medium based feeding strategy development for human growth hormone production by recombinant Bacillus subtilis
Rekombinant Bacillus subtilis ile insan büyüme hormonu üretimi için yarı-tanımlı ortam temelli besleme stratejisi geliştirilmesi
  1. Tez No: 368875
  2. Yazar: SİBEL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÇALIK, PROF. DR. HASAN TUNÇER ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, rekombinant insan büyüme hormonunun (rhGH), pMK4::pre(subC)::hGH plazmidi taşıyan, scoC geni silinmiş Bacillus subtilis 1A178 (scoC-) suşu ile, yarı-tanımlı üretim ortamında yarı-kesikli işletimle üretim verimini artırmak için sürekli besleme stratejisi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Önce, laboratuvar-ölçek mikrobiyolojik-hava filtreli orbital-karıştırmalı kesikli-biyoreaktör deneyleri ile kompleks karbon ve azot kaynağı peptonun, MgSO4 varlığında ve yokluğunda, hücre çoğalması ve rhGH üretimi üzerine etkisi araştırılmış; en yüksek hücre ve rhGH derişimleri, 8 g/L glukoz, 4.71 g/L (NH4)2HPO4, 2 g/L KH2PO4, 0.043 g/L Na2HPO4, 5.63 g/L NaH2PO4, ve 5 ml/L eser miktarda tuz çözeltisinden (PTM1) oluşan tanımlı üretim ortamına ek olarak 8 g/L pepton ve 0.122 g/L MgSO4 içeren yarı-tanımlı üretim ortamında (PM-8), t=24 st'te, sırasıyla, CX=1.92 g/L ve CrhGH=140 mg/L olarak elde edilmiştir. Bu sonuçlara bağlı olarak, ikinci alt-araştırma programında, pilot-ölçek biyoreaktör deneyleri için MgSO4 içeren üretim ortamı, iki farklı derişimde pepton içeren besleme substrat stok çözeltisi ile birlikte kullanılmıştır. Yarı-kesikli rhGH üretim prosesleri için altı besleme stratejisi tasarlanmış; kesikli işletimden yarı-kesikli işletime geçiş kalma süresi tT=2 st ya da tT=4 st iken µ0=0.10, 0.17, ve 0.25 1/st olarak öngörülmüş özgül çoğalma hızlarında gerçekleştirilen üstel besleme stratejilerinin rhGH üretimi üzerine etkileri araştırılmıştır. En yüksek rhGH derişimi, 200 g/L glukoz, 117.65 g/L (NH4)2HPO4, 100 g/L pepton ve 5 mL/L PTM1 içeren substrat stok çözeltisinin t≤4 st'ten itibaren μ0=0.25 1/st'te beslendiği yarı-tanımlı ortam temelli besleme strateji ile t=22 st'te CrhGH=497 mg/L olarak elde edilmiştir. Aynı kalma süresinde (t=22 st) hücre derişimi CX=8.29 g/L; toplam substrat tüketimi üzerinden ürün ve hücre verimi ise, sırasıyla, Y'(P⁄S)=7.21 g/kg ve Y'(X⁄S)=0.12 g/g'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to develop an efficient semi-defined medium based continuous feeding strategy for recombinant human growth hormone (rhGH) production by Bacillus subtilis 1A178 scoC knockout (scoC-) strain carrying pMK4::pre(subC)::hGH plasmid. In this context, firstly laboratory-scale air-filtered shake bioreactor experiments were carried out in order to investigate the effects of peptone as the complex carbon and nitrogen source on the cell growth and rhGH production both in the absence and the presence of MgSO4. The highest cell and rhGH concentrations were achieved as CX=1.92 g/L and CrhGH=140 mg/L, respectively, at t=24 h in the semi-defined medium PM-8, containing 8 g/L peptone and 0.122 g/L MgSO4 in addition to the defined production medium consisting of 8 g/L glucose, 4.71 g/L (NH4)2HPO4, 2 g/L KH2PO4, 0.043 g/L Na2HPO4, 5.63 g/L NaH2PO4, and 5 ml/L trace salt solution (PTM1). Based on these results, in the second phase of the research, MgSO4-containing production medium was used for pilot-scale bioreactor experiments together with the feed substrate stock solutions containing peptone at two different concentrations. Six continuous feeding strategies were designed for semi-batch rhGH production process based on the pre-determined specific growth rates, µ0=0.10, 0.17 and 0.25 1/h, and the transition cultivation times from batch to semi-batch operation, tT=2 h and tT=4 h, were investigated. The highest rhGH concentration was obtained as CrhGH=497 mg/L in the semi-defined medium based feeding strategy conducted at µ0=0.25 1/h where the transition cultivation time was tT=4 h by using the feed substrate stock solution comprising of 200 g/L glucose, 117.65 g/L (NH4)2HPO4, 100 g/L peptone and 5 mL/L PTM1 at t=22 h when the cell concentration was reached to CX=8.29 g/L. The overall product and cell yield on total substrate were attained as Y'(P⁄S)=7.21 g/kg and Y'(X⁄S)=0.12 g/g, respectively.