Molecular identification and probiotic properties of Lactobacillus acidophilus group isolates from Turkish kefir
Türk kefirinden izole edilen Lactobacillus acidophilus grup izolatlarının moleküler tanımlanması ve probiyotik özellikleri
  1. Tez No: 368876
  2. Yazar: ŞEBNEM GÜLEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN CANDAN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Laktik Asit Bakterileri (LAB) glukozu öncelikli olarak laktik asite, veya laktik asit, karbondioksit ve etanole fermente eden Gram pozitif, spor oluşturmayan, yuvarlak, kokobasil ya da çubuklardır. Bu bakteriler yiyecek ve içecek fermantasyonlarında kullanılan mikroorganizma gruplarının en önemlileri arasında yer alır. Lactobacillus suşları LAB grubunun büyük bir kısmını oluşturur ve birçoğu insan sağlığına fayda sağlamak için probiyotik suş olarak kullanılır. Bu çalışmada, Türk kefirinden izole edilen dört Lactobacillus acidophilus grubu izolatı moleküler teknikler kullanılarak tanımlandı ve ayrıca bu suşların probiyotik karakterleri araştırıldı. Moleküler tanımlama, suşlardan izole edilmiş 16S rRNA geninin PZR (polimeraz zincir reaksiyonu) ile çoğaltılmış V1 bölgesinin Lactobacillus acidophilus grubunun suşlarının sekansları ile karşılaştırılmasıyla yapıldı. Karşılaştırma tüm dört kefir izolatını Lactobacillus amylovorus olarak tanımladı. Tanımlanan suşlar asit tolerans, safra tuzu tolerans ve hücre yüzeyinin hidrofobikliğini de içeren probiyotik karakterleri için ilaveten araştırıldı. Ticari bir probiyotik suş, LA05, da verilerini kefir izolatları için referans olarak kullanabilmek amacıyla araştırıldı. Yatay gen transferinde yer alabilecek var olan antibiyotik direnç genlerini belirlemek için tüm bu suşların ayrıca antibiyotik duyarlılıkları test edildi. Hücre duvarı sentezi inhibitörü, protein sentezi inibitörü, nükleik asit sentezi inhibitörü ve sitoplazmik membran inhibitörü gruplarına ait antibiyotikler kullanıldı. Tüm kefir izolatları hem aside hem de safra tuzlarına yüksek tolerans, fakat düşük hidrofobisite gösterdi. Nükleik asit sentezi inhibitörlerine ve sitoplazmik membran inhibitörüne yüksek direnç, fakat hücre duvarı inhibitörlerine ve protein sentezi inhibitörlerinin çoğuna düşük direnç gösterdiler. Ticari probiyotik, LA05 suşu, için de sonuçlar aynıydı. İn vitro analizler, in vivo analizler ile muhakkak bağdaşmadığından, bu sonuçlar Türk kefirinden izole edilen bu Lactobacillus acidophilus grup izolatlarını gelecek vaadeden ticari probiyotik suş adayları olarak değerlendirmek için yeterlidir.
Özet (Çeviri)
Lactic acid bacteria (LAB) are Gram-positive, non-spore-forming, rods, cocci or coccobacilli that ferment glucose primarily to lactic acid, or lactic acid, carbon dioxide and ethanol. These bacteria are among the most important group of microorganisms used in food and beverage fermentations. Lactobacillus species comprise the major part of LAB and a number of them are used as probiotic strains in order to benefit human health. In this study, four 'Lactobacillus acidophilus group' isolates from Turkish kefir were identified by using molecular identification techniques and also investigated for their probiotic characteristics. Their molecular identification was done by sequence comparison of PCR (polymerase chain reaction) amplified V1 region of the 16S rRNA gene, isolated from the strains, with sequences of Lactobacillus acidophilus group type strains. The comparison identified all four kefir isolates of Lactobacillus acidophilus group as Lactobacillus amylovorus. The identified strains were further investigated for their probiotic properties, including acid tolerance, bile salt tolerance and cell surface hydrophobicity. A commercial probiotic strain, LA05, was also investigated in order to use its data as a reference for kefir isolates. All of these strains were also tested for antibiotic susceptibility to determine the existing antibiotic resistant genes that might be involve in horizontal gene transfer. Antibiotics belonging to the groups of inhibitors of cell wall synthesis, inhibitors of protein synthesis, inhibitors of nucleic acid synthesis and inhibitors of cytoplasmic membrane were used. All kefir isolates showed high tolerance against both acid and bile salts, but exhibited low hydrophobicity. They showed high resistance to nucleic acid synthesis inhibitors and cytoplasmic membrane inhibitors, but low resistance to the inhibitors of cell wall synthesis and to the majority of protein synthesis inhibitors. The results were the same for the commercial probiotic, the strain LA05. Since in vitro analyses do not necessarily correlate in vivo analyses, these results are sufficient to consider these 'Lactobacillus acidophilus group' isolates from Turkish kefir as promising candidates for use as commercial probiotic strains.