Predicting the location and time of mobile phone users by using sequential pattern mining techniques
Mobil telefon kullanıcılarının sıralı örüntü madenciliği teknikleri ile konum ve zaman tahmini
- Tez No: 368883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KARAGÖZ, PROF. DR. İSMAİL HAKKI TOROSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Telefon kullanım kayıtlarından insanların konumlarının tahmini aktif bir araştırma alanı haline gelmiştir. Kullanım kayıtlarının büyüklüğü ve mekansal ve zamansal bilgilerin oldukça farklı tanecik seviyelerinde incelenebilir olması bu problemin zorlaşmasının iki ana sebebini oluşturur; özellikle küçük tanecik seviyelerinde kullanıcıların ortak davranış örüntülerini çıkarmak çok daha zorlaşır. Konum tahmini problemi alanı için 3 tane alt problem tanımladık ve bu problemler için 3 farklı metod önerdik. Bütün metodlardaki temel düşünce şu iki adımı takip eder; konum bilgisini daha büyük alanlara grupla ve zaman bilgisini daha büyük zaman aralıklarına grupla ve daha sonra sıralı örüntü madenciliği yöntemleri uygulayarak sonuçlara göre konum tahmininde bulun. Sonuçlarımızı Türkiye'nin en büyük mobil operatörlerinden birinden alınan gerçek veriler ile doğruladık. Sonuçlarımız oldukça cesaret verici ve cep telefonu kullanıcılarının konumlarının tahminlerinde çok yüksek doğruluk değerleri elde ettik.
Özet (Çeviri)
Predicting the location of people from their mobile phone logs has become an active research area. Due to two main reasons this problem is very challenging: the log data is very large and there is a variety of granularity levels both for specifying the spatial and the temporal attributes, especially with low granularity level it becomes much more complicated to define common user behaviour patterns. For the location prediction problem domain, we focused on 3 sub-problems and proposed 3 different methods for these problems. The idea in all of the three methods follows these two steps; cluster the spatial data into the regions and group temporal data into the time intervals to get higher granularity level, and apply sequential pattern mining techniques to extract frequent movement patterns to predict accordingly. We have validated our results with real data obtained from one of the largest mobile phone operators in Turkey. Our results are very encouraging, and we have obtained very high accuracy results in predicting the location of mobile phone users.