Synthetic jet application on a flapping airfoil
Çırpan kanat kesiti üzerinde yapay jet uygulaması
  1. Tez No: 368890
  2. Yazar: MELTEM ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK FUNDA KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, SD7003 kanat kesiti üzerine yerleştirilen yapay jet uygulaması ile aktif akış kontrolü sayısal olarak incelenmiştir. Kanat kesiti üzerinde oluşan zamanla değişmeyen ve zamanla değişen akış Navier-Stokes akış çözücü kullanılarak hesaplanmıştır. Yapay jete ait parametrelerin farklı hücum açıları ve farklı Reynolds sayıları için incelenmesinde k-ω SST türbülans modeli kullanılmıştır. Jet hızı ve jet uygulama açısı incelemeleri sırasında, kaldırma ve sürükleme katsayıları oranının iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Jete ait parametrelerin incelenmesi sırasında jet çıkışı genişliği ve jetin konumu sabit tutulmuştur. Parametre çalışmaları sonucunda jetin hızının baskın bir parametre olduğu anlaşılmıştır. Akış ayrılmasının olduğu durumlarda jet uygulamasının perdövites açısına yakın durumlarda akış ayrılmasını geciktirdiği ve kaldırma ve sürükleme katsayıları oranında artış sağladığı gözlemlenmiştir. Kanat üzerindeki akışın yüzeye yapışık olduğu durumlarda ise jetin etkisi azalmaktadır. Zamana bağlı akış hesaplamaları havada asılı durma konumu için incelenmiştir. Sıfır-net-kütle-akışı (zero-net-mass-flux), düşey öteleme genliği, Reynolds sayısı ve yapay jet frekansı etkileri havada asılı durma hareketi için incelenmiştir. Yapay jet uygulamasının kaldırma ve sürükleme katsayıları oranında azalmaya sebep olduğu gözlemlenmiştir. Düşey öteleme genliğindeki değişimin, havada asılı durma hareketi yapan kanat kesitinin anlık kuvvetlerinin tepe ve çukur noktalarında değişime sebep olduğu anlaşılmıştır. Sekiz şeklinde hareket eden kanat kesitinin anlık aerodinamik kuvvetlerinin yapay jet frekans değişimi ile önemli ölçüde değişmemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, an active flow control method is studied numerically by the application of synthetic jet over SD7003 airfoil. Steady and unsteady flows over the airfoil are computed by using a Navier-Stokes solver. k-ω SST turbulence model is employed for the investigation of the jet parameters at various angles of attacks and Reynolds numbers. The effect of the jet velocity and the jet angle are investigated to increase the lift to drag ratio. The jet slot size and the jet location are kept constant during the parametric study of the jet application. The parametric study has shown that the jet velocity is the dominant variable. Moreover, it is observed that the application of jet delays the flow separation on the suction side of the airfoil and increases the lift to drag ratio significantly at stall angles of attack. However, for attached flows, application of the jet is observed to be less effective. Unsteady flow conditions are employed in hover mode. The effect of zero-net-mass-flux, vertical translation, Reynolds number and the synthetic jet frequency are studied in figure-of-eight motion. In spite of steady state flow conditions, it is observed that the application of synthetic jet causes a slight decrease on mean lift to drag ratio. Increase of the vertical translation amplitude increases the picks and deeps on instantaneous aerodynamic forces. In addition, it is observed that the synthetic jet frequency do not alter significantly the instantaneous aerodynamic forces for the given figure-of-eight motion.