Hoparlör tipi aktüatörle üretilen sentetik jetlerde lüle geometrisinin akış alanı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of nozzle geometry on flow field in synthetic jet generated by loudspeaker type actuator
- Tez No: 490425
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA ERKAN AKANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, diğer adı sıfır net kütle akılı (ZNMF) olan sentetik jet akış karakteristiğinin orifis ve lüle geometrisine bağlı olarak değişimi deneysel olarak incelenmiştir. Bir aktüatör içerisindeki membranın yukarı ve aşağı yönde hareket ettirilmesi neticesinde aktüatör çıkışında oluşturulan sentetik jet hem emme hem de üfleme şeklindeki akış nedeniyle oluşmaktadır. Yapılan çalışmalarda, sentetik jet aktüatörü sinüs sinyali kullanılarak sürülmüş olup uygulama voltajı sabit 4 V ve sürüm frekansı 10 Hz'de sabit olarak belirlenmiştir. Orifis ve lüle çapları her iki model içinde 5, 10, 15 ve 20 mm olmak üzere sekiz farklı çıkış geometrisi üretilmiştir. Sentetik jetin akış karakteristiğinin belirlenmesi için kızgın-tel-anemometresi ile hız ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Deneysel sonuçlar lüle ve orifis çaplarının her bir durumu için ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the change in the synthetic jet flow characteristic, also known as Zero Net Mass Flux (ZNMF), depending on the orifice and nozzle geometry was experimentally investigated. As a result of the movement of the loudspeaker's membrane in an actuator upward and downward, the synthetic jet formed at the outlet of the actuator consists of both as suction and a blowing flow. In the studies performed, the synthetic jet actuator was driven using the sinus signal, the application voltage was fixed at 4 V and the version frequency was fixed at 10Hz. Eight different output geometries, 5, 10, 15 and 20 mm, were produced in both orifice and nozzle diameters. Velocity measurements were carried out by using the hot-wire anemometer to determine the flow characteristics of the synthetic jet. Experimental results are presented for variation of orifice/nozzle diameters.