The effect of disaster on development: Van and Bingöl case studies
Afetlerin kalkınmaya etkisi: Van ve Bingöl örnekleri
- Tez No: 368912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA BURÇAK BAŞBUĞ ERKAN, DR. MELTEM ŞENOL BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Son yıllarda doğal, teknolojik ve insan kökenli afetlerin sayısının ve bunlardan kaynaklanan ekonomik kayıpların artması afetlerin ekonomik etkilerini ve kalkınma ile olan ilişkisini inceleyen çalışmaların önemini artırmıştır. Ülkemiz afetlerin ekonomik etkilerini azaltma konusunda özellikle 1999 Marmara Depremi'nden sonra birçok çalışmayı gerçekleştirmiş olsa da; afet politikaları hala müdahale ve iyileştirme odaklıdır. 2003 Bingöl ve 2011 Van Depremleri afetlerin kent ekonomisi için hala bir yük olduğunu kanıtlar niteliktedir. Bu çalışma, afet-kalkınma ilişkisini, afetlerin kalkınmaya engel olduğu veya kalkınmayı desteklediğini, gelişmişlik düzeyi farklı ülkeler üstünde yapılan çalışmalar ve zarar görebilirlik kavramı çerçevesinde incelemektedir. Türkiye'de afet ekonomisi için yapılan çalışmalar; yaşanan afet kayıpları, nedenleri, afet mevzuat çalışmaları ve kalkınma planları üzerinden tartışılmış ve ülkemizde afetlerin ekonomik kayıplarının neden fazla olduğu sorusuna yanıt aranmıştır. Bu tez, Türkiye'nin afetlerin ekonomik risklerini azaltma konusunda etkin politikalar üretmesi için afetlerin kent ekonomisini nasıl etkilediğini göstermesi amacına da katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bu nedenle, 2000'li yıllarda çok sayıda insanı etkileyen depremlerden 2011 yılında gerçekleşen Van, ve 2003 yılında gerçekleşen Bingöl, depremleri örnek olarak seçilmiş ve depremlerin kentlerin makroekonomik değişkenleri üstündeki etkileri yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase of the number of natural, technological and man-made disasters and economic losses due to disasters caused an increase in significance of the studies that investigate the relationship between disaster and development. Turkey has actualized many studies after the 1999 Marmara Earthquake, however, the focus of disaster policies are still concentrated on response and reconstruction/recovery stages of disaster. 2003 Bingöl and 2011 Van earthquakes showed that disasters still cause economic burden on the economy. This study discusses disaster and development relationship within the frame of vulnerability. It explores countries at different development level to observe whether disasters are obstacles of development or disasters are opportunity for development. In this study, economic losses caused by disasters, disaster legislation and development plans of Turkey are discussed. Reasons of high economic losses in Turkey due to disasters are explored. This thesis aims to contribute to show how disasters affect the economy of different cities for the development of efficient policies on disaster risk reduction. Therefore, 2011 Van and 2003 Bingöl earthquakes, the significant disasters in terms of the number of affected people since 2000, are chosen as case studies. The change in macroeconomic variables due to earthquakes in these two provinces is investigated.