Conversion mode photon analysis using the alpha magnetic spectrometer (AMS-02)
Alfa manyetik spektrometresi (AMS-02) ile dönüşüm modunda foton analizi
- Tez No: 368913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT BİLGE DEMİRKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Alfa Manyetik Spektrometresi (AMS-02), Uluslararası Uzay İstasyonu üzerinde harici bir modül olarak faaliyet gösteren bir parçacık fiziği dedektörüdür. Kozmik ışınların içeriğini ve akısını ölçerek karanlık madde ve anti madde aramak için tasarlanmıştır. Karanlık madde elektromanyetik etkileşme yapmadığı için optik enstrümanlar ile tespit edilemez. Karanlık madde olmaya güçlü bir aday, nötralino denilen, Standart Model parçacıklarına bozuşma olasılığı olan bir en hafif süpersimetrik parçacıktır. Eğer nötralinolar galaktik halede bozunursa AMS-02 tarafından gözlemlenebilen parçacıklarda bir fazlalık meydana getirebilir. Pozitron, anti proton veya foton tayfındaki herhangi bir fazlalık, nötralinonun varlığına bir işaret olabilir ama alacağımız sinyalin diğer karmaşık astrofiziksel sinyallerden ayırt edilmesi gerekir. Foton analizi iki şekilde yapılabilir: kalorimetrik mod ve dönüşüm modu. Kalorimetrik modda dedektörün en altında yer alan elektromanyetik kalorimetreye gelene kadar iz bırakmayan fotonlar incelenir. Dönüşüm modunda ise dedektörün üst kısımlarında elektron pozitron çiftine dönüşen fotonlar incelenir. Bu tez 100 GeV üzeri enerjilerde dönüşüm modunda foton analizi çalışmasını özetler.
Özet (Çeviri)
The Alpha Magnetic Spectrometer (AMS-02) is a particle physics detector operating as an external module on the International Space Station (ISS). It is designed to search for antimatter and dark matter by measuring cosmic ray composition and flux. Dark matter does not interact electromagnetically, so cannot be detected directly with optical instruments. A strong candidate of dark matter is the lightest supersymmetric particle which can annihilate into the Standard Model particles, called the neutralino. If neutralinos annihilate in the galactic halo, they could result in an excess of particles that can be detected by the AMS-02. Any peaks in the positron, antiproton, or photon spectrum could signal the presence of neutralinos, but would need to be distinguished from other complex astrophysical signals. Photon analysis can be done in two ways: calorimetric mode and conversion mode. In the calorimetric mode of photon analysis, photons leave no trace in subdetectors down to the ECAL. In the conversion mode, photons which are converted to electron-positron pairs in the upper parts of the AMS-02 are studied. This thesis outlines the study of conversion mode photon analysis above 100 GeV energy.