Investigation of quasi-periodic noise features in X-Persei
X-Persei'deki periyodik benzeri gürültü yapılarının incelenmesi
  1. Tez No: 368930
  2. Yazar: ZEYNEP ACUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde X-ışını ışınımı yapan Be tipi bir çiftli yıldız olan X-Persei nin Rossi X-Ray Zamanlama Keşifçisi (RXTE) uydusundan alınan verilerle belirlenen zamanlama ve tayfsal özellikleri sunulmuştur. Güç tayflarının incelenmesi ile elde edilen sonuçlara göre, kaynak 0.1-0.4 Hz frekans aralığında periyodik benzeri salınımlar göstermektedir. Kaynağın güç tayflarının bir başka özelliği ise 0.01-0.08 Hz arasında görülen zamana bağlı frekans değiştiren güç fazlalığıdır. Bu tayfsal özellik X-Per in kütle aktarımının içsel bir özelliği olarak yorumlanmıştır. Bunun yanında kaynağın X-ışını ışınım sertliği de zamana bağlı incelenmiştir. Bu incelemeye göre QPO üretiminin en verimli olduğu enerji aralığı 3-7/7-10 keV'a denk gelmektedir. X-Per in kütle aktarım özellikleri, Küresel-Benzeri Aktarım Teorisi nin öngörülerine uygun olmakla birlikte RXTE verilerinin kapsadığı zaman aralığında bir aktarım diskinin varlığını da desteklemektedir. Hesaplanan Kepler diskinin iç yarıçapı, manyetik alan ve manyetosferik yarıçap değerleri, olası aktarım diskinin ve atarcanın manyetik alanının etkileştiğini ve gözlenen periyodik benzeri salınımların kaynağının bu etkileşim olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, timing and spectral properties of the Be type X-ray binary X-Persei based on Rossi X-Ray Timing Explorer (RXTE) have been presented. Results of the power spectral analysis of RTXE data show QPO features detected between 0.1-0.4 Hz which are reported for the first time. Another significant property of X-Per s power spectra is the time dependent excess that can be observed between 0.01-0.08 Hz throughout the observations. These power excesses are interpreted as an inherent feature of source s accretion. Besides this, hardness properties of the source have been carefully examined, which gives an insight to the QPO generation process. It has been concluded that QPO generation is most efficient during time intervals with soft photon abundance where highest QPO frequencies are observed (3-7/7-10 keV). Although X-Per s general accretion pattern is that of wind accretion which matches with the predictions of Quasi-Spherical Accretion Theory, these investigations also imply the existence of an accretion disk that exists throught the RXTE observations around the pulsar 4U 0352+309. Values estimated for inner Keplerian radius and magnetic field hence the magnetospheric radius clearly indicate that the accretion disk and the magnetic field closely interact which can be considered as the source of aperiodic variability.