Structural,electronic and magnetic properties of various nanosytems:n Molecular dynamics simulations and density functional theory calcualtions
Çeşitli nanoyapıların yapısal elektronik ve manyetik özellikleri: Molekül dinamiği benzetimleri ve yoğunluk fonksiyoneli kuramı hesapları
- Tez No: 368931
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ERKOÇ, PROF. DR. SEIFOLLAH JALILI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada muhtelif nanoyapıların yapısal, elektronik ve manyetik özellikleri Molekül Dinamiği benzetişim yöntemi ve Yoğunluk Fonksiyoneli Kuramı hesapları ile yapılmıştır. İlk önce demir oksit nanoyapıların (nanoçubuklar, topaklar ve nanoparçacıklar) yapısal, manyetik ve elektronik özellikleri incelenmiştir. Demir oksit nanoçubukların sağlamlığını incelemek için Molekül Dinamiği kullanarak nanoçubuklara farklı sıcaklıklarda gerilme uygulanmıştır. Ayrıca, farklı sıcaklıklardaki demir oksit nanoparçacıklarının radyal dağılım fonksiyonları hesaplanmıştır. Bunun yanısıra, topakların (Fe2O3)n (n=2-5) elektronik ve manyetik özellikleri yoğunluk fonksiyoneli kuramı kullanılarak incelenmiştir. Hesap sonuçlarına göre en dayanıklı yapılar n=2, 3 için ferromanyetik ve n=4, 5 için antiferromanyetiktir. Topakların göreceli enerjisi n=4 ve n=5 için değişmezken, 'n' arttırıldığında bağlanma enerjisinin (Eb) de arttığı görülmüştür. İlgi çekici bir sonuç, n=4 (n4-1) için olan durumların spintronik uygulamalarında önemli olabileceği yarı-metalik antiferromanyetiktir. Bu çalışmanın son bölümü, geçiş metal atomları (Fe-Co-Ni) ile katkılandırılmış graphyne nanotüplerinin manyetik ve elektronik özelliklerinin incelenmesi hakkındadır. Manyetik atomlar ile katkılandırılan graphyne nanotüpler ilginç manyetik özellikler göstermektedir
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to investigate the structural, magnetic and electronic properties of various nanosystems using molecular dynamics simulation technique and density functional theory calculations. In the first part, iron oxide nanostructures (nanorods, clusters and nanoparticles) were considered. We applied strain, at different temperatures, on nanorods in order to study stability of iron oxide nanorods using molecular dynamics simulation. Furthermore, radial distribution functions of iron oxide nanoparticles at different temperatures using the same mentioned method are calculated. Besides, the electronic and magnetic properties of (Fe2O3)n (n=2-5) clusters were studied using Density Functional Theory. It came out that the most stable structures for n=2, 3 were ferromagnetic and for n=4, 5 were antiferromagnetic. It was found that by increasing 'n' the binding energy (Eb) increased, while such an observation was not seen for n=4 and n=5 and the relative energy was equal in these cases. An interesting result was that one of the states for n=4 (n4-1) was a half- metallic anti ferromagnetic, which is important in spintronics applications. The last part of this survey was pursuing the effect of transition metal atoms (Fe-Co-Ni) adsorptions on magnetic and electronic properties of graphyne nanotubes. Magnetic atom doped graphyne nanotubes show interesting magnetic properties.