NGC 4736 ve NGC 4258 galaksilerinde belirlenen aşırı parlak X-ışın kaynaklarının zamansal ve tayfsal özelliklerinin araştırılması
Investigation of timing and spectral properties of the ultraluminous X-ray sources in NGC 4736 and NGC 4258
  1. Tez No: 446540
  2. Yazar: HASAN AVDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AKYÜZ, PROF. DR. ŞÖLEN BALMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Aşırı parlak X-ışın kaynakları (Ultraluminous X-ray Sources, ULXs), X-ışın ışıma güçleri bir yıldız kütleli karadelik için Eddington limitini aşan (Lx > 10^39 erg s^-1) galaksi merkezi dışındaki noktasal kaynaklardır. ULX'lerin, sıkı (compact) cismi karadelik ya da nötron yıldızı olan ve kütle aktarımı yapan X-ışın çiftleri oldukları önerilmektedir. Bu tez kapsamında seçilen iki yakın (d < 10 Mpc) galaksi NGC 4736 ve NGC 4258'de belirlenen iki ULX'in ayrıntılı tayfsal ve zamansal özellikleri incelendi. Analiz için Chandra, XMM-Newton ve Swift X-ışın uydularının verileri kullanıldı. NGC 4736'daki kaynağın (X-2) ışımasında mHz mertebesinde yarı periyodik salınım (Quasi-Periodic Oscillation, QPO) belirlendi. NGC 4258'deki kaynağın (X-6) ise farklı zamanlarda alınan gözlem verilerinden yararlanılarak kaynağın X-ışın tayfsal evrimi incelendi ve tayfsal değişim gösterdiği belirlendi. Tayfsal model parametreleri kullanılarak yapılan hesaplamalar sonucu her iki kaynaktaki sıkı cismin yıldız kütleli karadelik olabileceği önerildi.
Özet (Çeviri)
Ultraluminous X-ray sources (ULXs) are extragalactic off-nuclear point-like sources with luminosities exceeding the Eddington limit for a stellar mass black hole (Lx > 10^39 erg s^-1). ULXs are considered as a subclass of X-ray binaries undergoing mass accretion and hosting neutron star or black hole as primary star. In this thesis, detailed X-ray spectral and timing analysis of two ULXs in the nearby (d < 10 Mpc) galaxies NGC 4736 and NGC 4258 were studied. The X-ray data of Chandra, XMM-Newton and Swift satellites were used for these analysis. Timing analysis of the ULX (X-2) in NGC 4736 revealed a mHz quasi-periodic oscillation (QPO). Also, the X-ray spectral evolution of the ULX (X-6) in NGC 4258 were examined by using multiple observations in the archives. The analysis revealed that the source exhibits spectral variation. The calculations that were done by considering the spectral model parameters suggest that the compact objects in both sources are probably stellar mass black holes.