Discrete fracture network modeling in a carbon dioxide flooded heavy oil reservoir
Karbon dioksit basılmış ağır petrol rezervuarının ayrık çatlak ağı modeli
- Tez No: 368932
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Rezervuarlardaki çatlak sayısı göz ardı edilemeyecek kadar fazla ve akışkanın akım yönünü belirlemede güçlü bir etkiye sahip olduğu için rezervuar modellemede çatlak analizi önemli bir yer kaplamaktadır. Bu nedenle kullanılan Ayrık Çatlak Ağı (AÇA) yöntemi çatlaklı rezervuar modellemesi için etkili bir alternatif yaklaşımdır ve akışkanın bitişik çatlaklar yoluyla kayacın içinden akmasını ve taşınmasını değerlendirmek için özel bir araçtır. Nesne sürekliliği kullanılan İkili Gözenek Modellemesi´den farklı olarak AÇA çatlak logları, basınç gibi verilerden çatlak ve çatlak bağlantısıyla ilgili detaylı bilgiyi kullanarak farklı çatlak setleri oluşturuyor. Bu çalışmada CO2 basımından geçen ağır petrol rezervuarı AÇA yaklaşımı kullanılarak modellenmiştir. Bu araç çatlaklarla ilgili olan jeolojik bilginin ikili gözenek modeline işlenmesi için kullanılmıştır. Karot tarayıcısında gözlemlenen çatlaklara bağlı olarak AÇA sektör modeli oluşturulmuş ve sahadan gelen kuyu testi analizleri ile onaylanmıştır. Sonuç olarak, AÇA sektör modeli kullanılarak elde edilen tarihsel çakıştırmanın çatlak bilgileri eklenmeyen modelin tarihsel çakıştırmasından daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fracture analysis is crucial because of their abundance in reservoirs and can have a strong effect on fluid flow patterns. Accordingly, Discrete Fracture Network (DFN) model is an efficient alternative approach to modeling fractured reservoirs and it is a special tool that considers fluid flow and transport processes in fractured rock masses through a system of connected fractures. Unlike Dual Porosity Model, where a continuum approach is applied, DFN uses detailed information about fracture and fracture connectivity from data sources like fracture logs and pressure transient data to create distinct fracture sets. In this study, a heavy oil reservoir going through CO2 injection is modeled using DFN approach. It was used as a tool for upscaling geologic information about fractures to the dual-porosity fluid flow simulation. A DFN sector model was created by conditioning to fractures observed in a core scanner and are validated by well test analysis from the field. It has been observed that history matches obtained using a DFN sector model was better than those obtained without upscaled fracture information.