Experimental study on stress concentration factors in single and groups of end bearing and floating stone columns
Uç ve yüzer tip tekil ve grup taş kolonlardaki gerilme dağılım katsayısı üzerine deneysel çalışma
  1. Tez No: 368953
  2. Yazar: ZEYNEP ÇEKİNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ORHAN EROL, DR. NABİ KARTAL TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmada, tekil ve grup taş kolonlarda kolon boyunun ve drenajsız kayma dayanımının farklı bölgelerdeki oturma azaltım oranı ve gerilme dağılım katsayısı üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla laboratuvar deneyleri yapılmıştır. Deneylerde üç farklı yükleme durumu çalışılmıştır: tekil kolon yüklemesi, hücresel yükleme ve grup yüklemesi. Değişik basınçlar altında taş kolonlar tarafından taşınan gerilmeler özel minyatür basınç hücreleri ile ölçülmüştür. Yüzey ve yüzeyaltı oturmalar kadranlı mikrometre ve potensiyometrik cetveller ile ölçülmüştür. Gerilme dağılım katsayısının zamana bağlı olarak değişimi incelenmiştir. Uç ve yüzer tipi kolonların hücresel ve grup yüklemeleri altındaki davranışları karşılaştırılmıştır. Normalize kolon boyu ve normalize temel gerilmesine bağlı olarak, hücresel yükleme altında gerçekleşen oturmalardan grup oturmasını tahmin etmeye yönelik ampirik denklem önerilmiştir. Tekrarlayan düzende yerleştirilmiş taş kolon gruplarında, toplam oturma azaltım oranı ile drenajsız kayma dayanımı ve, gerilme dağılım katsayısı ile drenajsız kayma dayanımı arasında ampirik bağıntılar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, small scale model tests were performed in order to observe effects of column length and undrained shear strength on settlement reduction ratios at different zones, as well as the stress concentration factor. In these tests different loading conditions, i.e. single stone column loading, unit cell loading and group loading, were studied. Stress carried by stone columns under various foundation pressures were directly measured by soil pressure transducers. Surface and subsurface settlements were measured by dial gauge and potentiometric rulers. Variation of stress concentration factor with time is assessed. Unit cell and group behavior with floating and end-bearing columns are compared. An empirical equation to obtain the group settlements from the unit cell settlements, as a function of normalized column length and normalized foundation pressure is proposed. For infinite pattern of column groups, emipirical relationships between total settlement reduction ratio and undrained shear strength and; stress concentration factor and undrained shear strength are proposed.