A surface crack in an orthotropic medium subjected to sliding contact by a rigid stamp
Rijit bir zımba ile kayma temasına maruz kalan ortotropik ortamdaki bir yüzey çatlağı
- Tez No: 368952
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN DAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma, çeşitli profillerdeki rijit bir zımba ile kayma temasına maruz kalan ortotropik ortamdaki bir yüzey çatlağı ile ilgilidir. Bu çalışmada kayma temasının, karışık mod gerilme şiddeti çarpanı ve temas gerilmeleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu çalışma kapsamında yüzey çatlağı problemleri ortotropik malzemeler için incelenmiştir. Kırılma ve temas problemlerinin bağlaşık formda elde edilebilmesi için, yarı sonsuz ortotropik bir ortam için elastisite denklemleri kullanılmıştır. Bu bağlaşık elastisite problemi direk yaklaşım ile çözülmüştür. Problemin ana denklemlerini ve sınır şartlarını sağlamak için integral dönüşümleri kullanılmıştır. Bağlaşık problem, üç adet tekil integral denklemine indirgenmiştir. Gerilme şiddeti çarpanı ve temas gerilmelerini saptamak için, düzenleme tekniği kullanılarak integral denklemleri nümerik olarak çözülmüştür. Analizlerin asıl sonuçları, malzeme özelliklerinin ve sürtünme katsayısının karışık mod gerilme şiddeti çarpanı, temas gerilmeleri ve gerekli temas kuvveti üzerindeki etkileridir.
Özet (Çeviri)
This study is concerned with the surface crack problem in an elastic orthotropic half-plane subjected to sliding contact by a rigid stamp of an arbitrary profile. In this study the effect of sliding contact on the mixed-mode stress intensity factors and contact stresses is investigated. Within the scope of the research, surface crack problem for orthotropic materials is examined. The well-known equations of elasticity for an orthotropic semi-infinite medium are used to formulate the fracture and contact problems in coupled form. The coupled elasticity problem is solved by means of a direct approach. Integral transforms are utilized to satisfy the governing equations of the problem and boundary conditions exactly. The coupled problem is reduced to a system of three singular integral equations. By adopting a collocation approach, the equations are solved numerically to determine the stress intensity factors and contact stresses. The main results of the analyses are the effect of the material properties and friction coefficient on the mixed mode stress intensity factors at the crack tip, contact stresses and required contact force.