Effective stress based constitutive modelling and assessment of seismic pile-soil interaction in liquefiable soils
Efektif gerilme temelli zemin bünye modellemesi ve sıvılaşabilir zeminler içindeki kazıklarda sismik kazık-zemin etkileşiminin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 368954
  2. Yazar: SEVİNÇ ÜNSAL ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖNDER ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Sismik olarak aktif bölgelerdeki zeminlerde, sıvılaşmaya bağlı deformasyonların belirlenmesi geoteknik deprem mühendisleri için büyük bir eksiklik olmaya devam etmektedir. Mevcut çalışmalara rağmen, bu deformasyon değerlerini tahmin etmek uygulamanın yumuşak karnıdır. Bu eksiklikten yararlanılarak, tamamıyla bütünleşik, iki boyutlu, efektif gerilme tabanlı ve doğrusal olmayan bir bünye modeli geliştirilmiş olup, METUSAND olarak anılacaktır. Geliştirilen model, C++ formatında DLL“altprogramı”olarak FLAC ticari yazılımına eklenmiştir. METUSAND, Cetin et al., Cetin ve Bilge, ve Shamoto et al. modellerinin yarı ampirik döngüsel gerilme ve aşırı boşluk suyu basıncı tahminine dayanmaktadır. Önerilen bünye modelinin geçerliliğini teyhid etmek amacı ile, tipik vaka örnekleri olan ve 1987 yılında meydana gelen“Superstition Hills”depreminde Kaliforniya eyaletinin“Imperial Vadisi”Wildlife sahasındaki ve 1995 yılında meydana gelen“Hyogo-ken Nanbu”depreminde Kobe'de“Port Island”sahasındaki zemin sıvılaşması modellenmiştir. Analiz sonuçlarına göre,bahsedilen vaka örneklerinde meydana gelen zemin sıvılaşması tetiklenmesi ve sıvılaşma sonrası deformasyon değerleri METUSAND modeli ile elde edilen değerlerle uyumludur. Ardından, sıvılaşabilen bir zemine yerleştirilen tekil kazığın yatay sismik deformasyonunu incelemek amacıyla sayısal simülasyonlar yapılmıştır. NAVFAC ve Duncan Karakteristik Yük Yöntemi 'nden yararlanılarak ve sayısal simülasyon sonucu esas alınarak sıvılaşabilen zeminler içinde yer alan kazıkların sismik deformasyon davranışını belirlemek üzere yarı ampirik bağıntılar geliştirilmiştir. Geliştirilen bu bağıntılar iyi dökümanlanmış santrifüj deneyleri ile doğrulanmıştır. Doğrulama çalışmaları, sunulan yöntemin kazıkların yatay deformasyonlarını en fazla çarpı iki bölü iki mertebelerindeki bir hassasiyetle bulabileceğini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
The assessment of liquefaction-induced deformations of foundation soils located in seismically active regions has been a major concern for geotechnical earthquake engineers. Inspite of the existing efforts, the prediction of these deformations has remained a“soft”area of practice. Inspired by this gap, a new fully coupled, two-dimensional, effective stress-based, nonlinear and simplified constitutive model, referred to as METUSAND, is developed. As a part of the model development efforts, a“C++”subroutine was implemented in commercially available software FLAC based on semi-empirical cyclic straining and excess pore water pressure assessment models of Cetin et al., Cetin and Bilge and Shamoto et al. For verification purposes, well known liquefaction-induced ground deformation case history sites of Wildlife Site, Imperial Valley, California, shaken by 1987 Superstition Hills earthquake and Port Island Array, Kobe, shaken by 1995 Hyogo-ken Nanbu earthquake are re-assessed by using METUSAND. The analysis results confirmed that the proposed semi-empirical constitutive model METUSAND, can reliably predict liquefaction triggering and post liquefaction straining responses. Then, for the purpose of assessing lateral seismic deformation behavior of a single pile buried in liquefiable soils, series of numerical simulations were performed. On the basis of these numerical simulation results, and inspired by NAVFAC and Duncan Characteristic Load Method, semiempirical models to assess seismic deformation performance of piles buried in liquefiable soils were developed. Again, these recommended models were validated with actual well documented centrifuge test results. The validation studies confirmed that the proposed framework can predict pile deformations accurately within a precision of a factor of maximum two.