Etnografyası bağlamında kahve falı geleneği
Coffee cup reading tradition in the context of the ethnography of speaking
  1. Tez No: 368961
  2. Yazar: FUNDA YOKARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKUL ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, kahve falı anlatıları, gelecekten haber verme özelliği taşımasının yanında, gerçek bir sosyal iletişim ve söylem türü olarak ele alınmaktadır. Anlatılarda yararlanılan bağlamsal ve dilsel ögelerin anlatıcılar tarafından nasıl ve hangi amaçla kullanıldığı ve bu kullanımların dinleyiciler üzerinde yarattığı etki araştırılmıştır. Ayrıca, anlatıların içerik tahlilinde, anlatıcıların söylemlerinde yansıtılan kişisel ve toplumsal ideolojik unsurlar incelenmiştir. Çalışma, giriş, iki ölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde, konuşmanın etnografyası ve kahve falı geleneği hakkında bilgi verilmiş, kahve falının bir anlatı türü olarak Halkbilimindeki yerine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise bu anlatıların içerik çözümlemesi yapılmış; anlatılar, bağlamsal, sözdizimsel, iletişimsel ve ideolojik özelliklerine göre tahlil edilmişlerdir. Temel amacı Halkbilimin sınırlarını genişletmek olan bu çalışmada, etnografik çözümlemenin yanı sıra, tümcebilim ve söylem analizi yöntem ve kaynaklarına sıklıkla başvurulmuştur. Kayda alınmış olan anlatıların metne dökülmüş biçimleri, çalışmanın sonuna eklenmiştir. Anahtar sözcükler Konuşmanın etnografyası, kahve falı, kişisel anlatı, anlatı ve ideoloji, kahve falı ve iletişim, söylem analizi, bağlamsal analiz, söylem ve ikna.
Özet (Çeviri)
This study approaches fortunetelling narratives as real social communication and discourse genre as well as a potential means to learn about the future. The contextual and linguistic elements that are widely utilized in narratives are analyzed in terms of the manner and the aim of usage, along with the influence of this usage upon participants. Furthermore, in the analysis of the narratives, personal and collective ideological discourses which are reflected through words are studied thoroughly. This work comprises and introduction, two parts and conclusion. In the first part, it is given the information about the ethnography of speaking, the coffeecup reading tradition, in addition to the place of this tradition in Folklore as a narrative. The second part consists of the analysis of fortunetelling narratives in terms of contextual, syntactic, communicational and ideological features. In this study, the main purpose of which is to broaden the limits of Folklore, it is made use of various research methods such as ethnographic, syntactic and discourse analysis. The texts of the narratives recorded during the performances are attached at the end of the study. Keywords The ethnography of speaking, coffecup reading, personal narratives, narratives and ideology, coffecup and communication, discourse analysis, syntax analysis, contextual analysis, discourse and persuasion.