Kerkük Türkmenlerinin geçiş törenleri
Rite of passage of Kirkuk Turkmen
- Tez No: 368971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. R. BAHAR AKARPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışma, giriş, doğum, çocukluk, evlilik, ölüm bölümlerinden ve önsöz sonuç, kaynakça, sözlük kısımlarından meydana gelmektedir genel olarak Türkmenlerin yerleşim birimleri, dilleri, nufusları ve sosyo-kültürel hayatları ve yapıları hakkında bilgi verilip çeşitli sözlük, ansiklopedi ve diğer çalışmalardan yararlanılarak inanç kavramı üzerinde durulmuş, Irak'ta yaşayan Türkmenlerin inançları incelenmiştir. Birinci bölümde, Türkmen kadınların çocuk sahibi olamadıklarında nelere başvurdukları ele alınmıştır. Ikinci bölümde çocuğun doğum dönemi ve adının konulması, sünnet edilmesi, çocuk folkloru ve alt başlıklar üzerinden ele alınmıştır. Üçüncü bölümde evlenme aşamaları, kız beğenme, nişanlama, kebin kesmek (nikâh kıyımı), çeyiz, gelin hamamı, xınna (kına), düğün aşamaları, gelinin damadın evine götürülmesi, gerdek, gelinin haftası (yeddisi) ve ayak açma konuları ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ölüm merasimleri, ölümün belirtileri, ölüm haberinin duyulması, ölüyü yıkamak, ölünün kefenlenmesi, tabut, cenaze namazının kılınması, ölünün defnedilmesi, ölü için yapılan taziye ve alt konular halinde ele alınmıştır. Sonuç kısmından sonra çalışmada yararlanılan yazılı kaynakların künyeleri ve kaynak kişiler hakkındaki bilgilerin listesi belirtilmiştir. Ayrıca çalışmanın sonunda Irak Türkmen Türkçesi ile ilgili bir sözlük verilmiştir. Anahtar Sözcükler Irak, Türkmen, örf-adet, tören, halk.
Özet (Çeviri)
The study is consisted of introduction, birth, childhood, marriage, death parts and preface, conclusion, references, dictionary divisions. Generally, information is given about settlement units, languages, population and socio-cultural life and structures of Turkmen and faith concept is addressed by benefiting from various dictionary, encyclopedia and other studies, faiths of Turkmen who live in Iraq are examined. In the first part, what Turkmen women apply when they could not have a child is discussed. In the second part, birth period and giving name for the child, circumcision feast, child folklore are discussed in sub-headings. In the third part, marriage stages, liking a girl, engagement, solemnizing, dowry, bride's bath, henna night, wedding stages, taking the bride to groom's house, nuptial, week of the bride (seventh day). and foot ceremony are discussed. In the fourth part, death ceremonies, signs of death, announcement of death, washing the dead person, enshrouding, coffin, performing funeral prayer, burying, condolence for the dead are discussed in sub-headings. After conclusion part, list of information belonging to person referenced and identity records of written sources benefited in the study are provided. Also, at the end of study, a dictionary related with Iraq Turkmen Turkish is given. Key Words Iraq, Turkmen, customs, ceremony, people