Quest for identity in the contemporary American bildungsroman: Sue Monk Kidd's The Secret Life of Bees, Alice Sebold's The Lovely Bones, and Jonathan Safran Foer's Extremely Loud&Incredibly Close
Çağdaş Amerikan oluşum romanında kimlik arayışı: Sue Monk Kidd'in The Secret Life of Bees, Alice Sebold'un The Lovely Bones, ve Jonathan Safran Foer'in Extremely Loud and Incredibly Close başlıklı romanları
  1. Tez No: 368985
  2. Yazar: ALİ İLYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. BARIŞ GÜMÜŞBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez 18. yüzyılda Almanya'da doğan oluşum romanının tarihsel süreçteki yolculuğunda evrenselleşerek nasıl geliştiğini, farklı kuramcılar tarafından getirilen yer yer birbiriyle örtüşen, yer yer de çelişen tanımların çağdaş eserler içerisinde nasıl yankı bulduğunu ve süregelen tartışmaların odağında yer alan ırk, cinsiyet, din, aile gibi kavramların oluşum romanı türü içerisinde nasıl ele alındığını incelemiştir. Çalışma kapsamında 21. yüzyıl Amerikan edebiyatındaki oluşum romanı örnekleri arasında öne çıkan üç eser -Sue Monk Kidd'in The Secret Life of Bees, Alice Sebold'un The Lovely Bones ve Jonathan Safran Foer'in Extremely Loud&Incredibly Close başlıklı romanları- ana karakterin gelişim süreci bağlamında ve oluşum romanı kavramının genel ve yenilikçi özellikleri temelinde çözümlenmiştir. Kayıpların ve kötü deneyimlerin gölgesinde özyıkım ve hayata tutunma arasında gidip gelen,“yeniyetme”olarak nitelendirilebilecek karakterlerin var oldukları toplum içerisinde bireyselleşme ve yetişkin kimliği kazanma süreçleri ele alınmıştır. Çalışmaya konu olan üç çağdaş eser oluşum romanı türünün geleneksel özelliklerini yansıtmaktan çok daha öteye giderek bu türe yeni boyutlar kazandırmıştır. Sebold, nihai bir son olan ölümü karakter için yeni bir başlangıç noktası olarak sunarken; Kidd, bir yerli Amerikalı karakterin, siyahi Amerikalılar'ın arasında azınlık olarak gelişimini tasvir etmiş; Foer ise ABD için bir dönüm noktası olan 11 Eylül'ü ana karakterin bireysel gelişim hikayesinin odak noktasına yerleştirerek 21. yüzyıl'ın çerçevesinde bir olgunlaşma romanı örneği sunmuştur. Bu üç eserin oluşum romanı bağlamında incelenmesi ana karakterlerin gelişim yolculuğunu betimlemekten bir adım öteye giderek ilgili türün tarihsel süreçteki yolculuğunda kat ettiği mesafeyi ortaya koymuştur. Anahtar Sözcükler Oluşum romanı, karakter oluşumu, kimlik arayışı, bütünsel gelişim, çağdaş Amerikan romanı, Sue Monk Kidd (The Secret life of Bees), Alice Sebold (The Lovely Bones), Jonathan Safran Foer (Extremely Loud and Incredibly Close).
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes how the bildungsroman as a genre born in the 18th century in Germany, has evolved and become universalized throughout the historical journey it has undertaken, how partly overlapping but at times contradictory definitions proposed by different critics have echoed in the contemporary pieces, and how some controversial concepts including race, gender, religion, family have been dealt with in the context of the bildungsroman. Three prominent examples of the contemporary American bildungsroman, namely Sue Monk Kidd's The Secret Life of Bees, Alice Sebold's The Lovely Bones, and Jonathan Safran Foer's Extremely Loud&Incredibly Close are analyzed in terms of the developmental process of their protagonists, and with reference to their representations of traditional and novel qualities of the bildungsroman. The individuation and maturation processes of the young apprentices alternating between self-destruction and self-preservation under the shadow of losses and agonizing experiences are examined. Within that scope, the bildungsroman as a deeply-rooted genre is viewed through the lens of the twenty-first century, and how contemporary qualities are embedded into the traditional structure is analyzed. Three contemporary pieces that are subject to exploration go much further than representing the traditional qualities of the bildungsroman as they bring in several novel features. While Sebold employs death as a new beginning for the protagonist, Kidd redefines the idea of being a member of minority and narrates the development of a white American girl among black people. Foer, on the other hand, places a milestone in the history of the United States, the 9/11, at the center of the individual developmental process of his bildung hero. An analysis of these three works within the scope of the bildungsroman not only describes the maturation processes of the central characters, but it also reveals the vast distance the bildungsroman has covered in its historical journey. Key Words Bildungsroman, character development, quest for identity, contemporary American novel, Sue Monk Kidd (The Secret life of Bees), Alice Sebold (The Lovely Bones), Jonathan Safran Foer (Extremely Loud and Incredibly Close)