Malatya Arapgir ağzı (İnceleme - Metinler - Sözlük)
Malatya Arapgir dialect (Analysis - Texts - Dictionary
- Tez No: 368986
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ÇELİK ŞAVK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu tez çalışmasında Malatya ilinin Arapgir ilçesinde konuşulan ağız ele alınmıştır. Çalışma ''Giriş'', ''İnceleme'', ''Metinler'', ''Sözlük'', ''Sonuç'' ve ''Ekler'' bölümlerinden oluşmaktadır. ''Giriş'' bölümünde Arapgir tanıtılmış, ağız çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca bu tez çalışması için yapılmış olan derlemeye ilişkin bilgilere de bu bölümde yer verilmiştir. ''İnceleme'' bölümünde Arapgir ağzına ilişkin dilbilgisel analizler yapılmıştır. ''Metinler'' bölümünde derleme kayıtları sergilenmiştir. ''Sözlük'' bölümünde Arapgir ağzının tespit edilebilmiş kelimeleri sıralanmıştır. ''Sonuç'' bölümünde çalışmaya ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. ''Ekler'' bölümünde ise Arapgir'i gösteren haritalara ve kaynak kişi fotoğraflarına yer verilmiştir. Anahtar Sözcükler ağız, ağız bilimi, ağız monografisi, Anadolu ağızları, Arapgir, Arapgir ağzı, Malatya, varyant
Özet (Çeviri)
In this thesis, a dialect spoken in Arapgir district of Malatya province was studied. The thesis consists of six sections named 'Introduction', 'Analysis', 'Texts', 'Dictionary', 'Conclusion' and 'Extras'. In the section of 'Introduction' Arapgir district was introduced and information about dialect studies was given. In addition the details of the compilation made for this study were shared in this section. In the section of 'Analysis' Arapgir dialect was grammatically analyzed. The compilation records were displayed in the section of 'Texts'. In the section of 'Dictionary' the words of Arapgir dialect, which had been detected, were aligned in alphabetical order and defined. The evaluations related to this study were given place in the section of 'Conclusion'. In the last section of the thesis called 'Extras' maps of Arapgir and the photos that belong to resource people were shown. Key Words Anatolian dialects, Arapgir, Arapgir dialect, dialect, dialect monograph, dialectology, Malatya, variety