Will Kymlicka'nın çokkültürcülük yaklaşımı: Eleştirel bir okuma
Will Kymlicka's multiculturalism approach: A critical perspective
- Tez No: 368989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ONUR İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çokkültürcülük eğitim, kültür, sanat, dil, edebiyat, siyaset gibi birçok alanda güncel akademik tartışma konularından birisi durumundadır. Ancak, çokkültürcülük tartışmaları ile ilgili önemli bir sorun çokkültürcüğün tek ve herkesçe aynı şekilde yorumlanan net bir kavram olmamasıdır. Bu noktada tek bir çokkültürcülük değil çokkültürcülükler tartışmasından bahsetmek mümkün olmaktadır. Çokkültürcülük tartışmaları ile ilgili önemli bir nokta çokkültürcülüğün siyasal yansımasının ne olduğu ya da başka bir ifade ile çokkültürcü bir siyasi yapının somut karşılığının ne olduğu sorusudur. Bu noktada birkaç düşünür ile sınırlı bir çokkültürcülük tartışması ile karşılaşılmaktadır. Will Kymlicka, çokkültürcülüğün siyasi yansıması üzerine düşünen ve bu konuda eserleri refarans noktası olan önemli bir isimdir. Bu tez çalışması Will Kymlicka'nın çokkültürcülük yaklaşımının eleştirel bir okumasını yapmak üzere tasarlanmıştır. Bu çalışmanın amacı Will Kymlicka'nın çokkültürcülük yaklaşımının nasıl bir siyasi yapı öngördüğü sorusundan hareketle çokkültürcülüğün bugünün toplumları için bir çözüm olabilecek bütünlüklü ve çelişkisiz bir yaklaşım olup olmadığını sorgulamaktır. Çalışma bu doğrultuda üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çokkültürcülüğün tanımı ve çokkültürcülüğe yönelik farklı yaklaşımlara, çokkültürcülüğün tarihsel arka planına, çokkültürcülüğün siyasi yansımaları ve liberalleşmesi konularına yer verilmiştir. İkinci bölümde Will Kymlicka'nın çokkültürcülük yaklaşımı detaylı bir şekilde sunulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Will Kymlicka'nın çokkültürcülük yaklaşımı, liberalizm, çokkültürcülük ve siyasal çözüm sunabilme bağlamında değerlendirilmeye çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler Will Kymlicka, Çokkültürcülük, Ana akım çokkültürcülük, Radikal-eleştirel çokkültürcülük, Liberal çokkültürcülük.
Özet (Çeviri)
Multiculturalism is a widely popular issue in the discussions of many academic areas such as education, culture, art, politics and linguistics. The problem with multiculturalism is that there is not one single definition encompassing all the meanings attributed to the term. This means that there are various conflicting approaches and definitions on multiculturalism. At that point, it is possible to talk about the issue of multiculturalisms not just multiculturalism. One important question about multiculturalism is on the political aspect of it. Unlike the variety of approaches to multiculturalism, the political reflection of it is a neglected issue. There are very few theorists thinking on the political aspect of multiculturalism. Will Kymlicka having many works on multiculturalism is a significant one of them. The study aims at questioning the political perspective of Will Kymlicka's multiculturalism in respects of its coherency with liberalism and multiculturalism and its potentiality to provide solution to the problems of contemporary societies. The study consists of three main parts. The first part of the study focuses on the definition of multiculturalism, variety of approaches towards the meaning of it, the historical background of multiculturalism and the liberalization process of it. The second part is on the multiculturalism approach of Will Kymlicka and it gives detailed information about it. The last part is the evaluation of Will Kymlicka's multiculturalism questioning its consistency with liberalism and multiculturalism and its potentiality to provide solutions to the current problems of contemporary societies. Key Words Will Kymlicka, Multiculturalism, Mainstream multiculturalism, Radical-critical multiculturalism, Liberal multiculturalism