Die integrationsproblematik und identitätserschaffung aus der perspektive des multikulturalismus. Eine politisch- und literarische debatte in den werken der autoren Serdar Somuncu und Thilo Sarrazin
Çokkültürlülük bağlamında entegrasyon sorunu ve kimlik yaratımı. Serdar Somuncu ve Thilo Sarrazin'in eserlerinde siyasi ve edebi bir tartışma
- Tez No: 728308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ZENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Almanca
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dilbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Uluslararası göç günümüzde hükümetlerin uğraşması gereken en zorlu ve karmaşık sorunlardan biridir. Yabancılar, yerliler, yurttaşlar, göçmenler ve mülteciler gibi farklı grupların varlığı ile bugün ülkelerin homojen bir toplumsal yapıya sahip olmaları oldukça zordur. Herşeyden önce göç politikalarında ekonomik ve insani tutarlılık ile güvenlik gerekmektedir. Fakat farklı değerlerin uzlaştırılması gerektiği için bu kolay bir hedef değildir. Bu noktada çokkültürcülük, çağdaş siyasal teoriler içerisinde en önemli tartışma konularından biridir ve etno – kültürel grupların kimliklerinin ve kültürlerinin tanınma taleplerine dayanmaktadır. Çokkültürcülük Almanya için hala olgunlaşmamış bir konudur ve Almanya tarafından resmi olarak kabul edilmemektedir. Bu durum entegrasyon bağlamında Almanya'daki yurttaşlığın doğası ile aidiyet arasında derinleşen bir tartışmanın yaşanmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, Almanya'nın entegrasyon sorununa çokkültürcülük ile cevap bulmak ve mevcut sorunlara alternatif bir okuma ile literatüre katkı sağlamaktır. Söz konusu amaç için çalışmanın birinci bölümünde öncelikle çalışmanın metodolojisi, sonrasında ise çokkültürcülük ve kimlik kavramları ele alınmıştır. Çokkültürcülüğün tanımı ve tarihsel gelişimine değinildikten sonra komüniteryan ve liberal görüşü savunan Charles Taylor ve Will Kymlicka'nın görüşlerine yer verilmiştir. Almanya'daki entegrasyon konusuna da değinilerek, Almanya'da Kanada modelinin uygulanabilirliği ele alınmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde ise, entegrasyon konusunda farklı düşünceleri temsil eden iki yazarın Serdar Somuncu'nun Der Antitürke ve Thilo Sarrazin'in Deutschland schafft sich ab eserleri yakın mercek altına alınmış ve yazarların entegrasyon ile ilgili dikkat çeken söylemlerine yer verilerek Ruth Wodak'ın eleştirel söylem analizi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The international migration therefore appears to be one of the most challenging and complex issues that governments have to deal with, especially nowadays. With the existence of different groups like foreigners, locals, citizens, immigrants and refugees, it is very difficult for countries to have a homogeneous social structure. Demands are made for coherence in migration policies, but it is not an easy goal as different values need to be reconciled, including economic, security and humanitarian. At this point, multiculturalism is one of the most important topics of discussion in contemporary political theory and it is based on the demands of ethnocultural groups for the recognition of their identity and culture. Multiculturalism is still a controversial issue for Germany and is not officially recognized by Germany. This situation leads to a deepening debate between the nature of citizenship and belonging in Germany in the context of integration. In this context, the aim of the work is to find an answer to Germany's integration problem with multiculturalism and to make a contribution to the literature with an alternative reading of existing problems. For this purpose, the methodology of the work and then the concepts of multiculturalism and identity are discussed in the first part of the work. After giving the definition of multiculturalism and its historical development, the views of Charles Taylor and Will Kymlicka, who represent the communitarian and liberal view, are included. In the second chapter, the integration in Germany was debated and the applicability of the Canadian model in Germany was mentioned, giving the appearance of multiculturalism in different countries. In the practical part of the work, the works of the authors,“Der Antitürke”Serdar Somuncus and“Deutschland schafft sich ab”Thilo Sarrazins were examined, which represent the different ideas of integration and to which the critical discourse analysis of Ruth Wodak was applied. Die internationale Migration erscheint heutzutage als eines der herausforderndsten und komplexesten Probleme, mit denen Regierungen umgehen müssen. Mit der Existenz unterschiedlicher Gruppen wie Ausländer, Einheimische, Bürger, Einwanderer, Flüchtlinge ist es für Länder sehr schwierig, eine homogene soziale Struktur zu haben. Die Anforderungen werden an die Kohärenz in der Migrationspolitik gestellt, aber es ist kein leichtes Ziel, da unterschiedliche Werte miteinander in Einklang gebracht werden müssen, einschließlich wirtschaftlicher, sicherheitsbezogener und humanitärer. An dieser Stelle ist der Multikulturalismus eines der wichtigsten Diskussionsthemen in der zeitgenössischen politischen Theorie und er basiert auf den Forderungen ethnokultureller Gruppen nach der Anerkennung ihrer Identität und Kultur. Der Multikulturalismus ist für Deutschland noch ein umstrittenes Thema und wird von Deutschland nicht offiziell anerkannt. Diese Situation führt zu einer sich vertiefenden Debatte zwischen dem Wesen der Staatsbürgerschaft und der Zugehörigkeit in Deutschland im Kontext der Integration. Das Ziel der Arbeit ist es in diesem Zusammenhang, eine Antwort auf das Integrationsproblem Deutschlands mit dem Multikulturalismus zu finden und mit einer alternativen Lesart zu bestehenden Problemen einen Beitrag zur Literatur zu leisten. Zu diesem Zweck werden im ersten Teil der Arbeit zunächst die Methodik der Arbeit und dann die Begriffe der Multikulturalismus und die Identität diskutiert. Nachdem die Definition des Multikulturalismus und seine historische Entwicklung gegeben wird, werden die Ansichten von Charles Taylor und Will Kymlicka einbezogen, die die kommunitaristische und liberale Sicht vertreten. Im zweiten Kapitel wurde die Integration in Deutschland debattiert und die Anwendbarkeit des kanadischen Modells in Deutschland erwähnt. Im praktischen Teil der Arbeit wurden die Werke der Autoren, „Der Antitürke“ Serdar Somuncus und „Deutschland schafft sich ab”Thilo Sarrazins unter die Lupe genommen, die die unterschiedliche Integrationsvorstellungen vertreten und an denen die kritische Diskursanalyse von Ruth Wodak angewendet wurde.