Düşünce tarihinde siyaset ve ahlak etkileşimi: Fârâbi örneği
Interaction of politics and morality in the history of thought: Exemplary Fârâbi
  1. Tez No: 368998
  2. Yazar: CEREN YALDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİCAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Fârâbî düşünce tarihinde ahlak ve siyaset ilişkisine farklı biçimlerde yaklaşan pek çok görüşü uzlaştırarak yeni bir düşünce biçimi ortaya koymuştur. Bu doğrultuda Fârâbî felsefesi; Platon, Aristoteles, Yeni Platoncu felsefe ve İslam felsefesinin insan, varlık, mutluluk, bilgi, ahlak ve siyaset hakkındaki teorilerinin uyumuna dayanır. Fârâbî felsefesini bir bütün olarak incelediğimizde, Fârâbî'nin mutluluk temelinde felsefenin bütün kısımlarını kapsayan bir sistem oluşturduğunu görürüz. Bu sistem gerçek mutluluğu kavrama ve ona ulaşmayla ilgili problemleri varlık, bilgi, ahlak ve siyaset felsefesi, teoloji ve sosyoloji yardımıyla araştırmaya dayanır. Fârâbî felsefesinde ahlak ve siyaset mutluluğun elde edilmesini sağlayan araçlarla ilgilenen disiplinlerdir. Bu doğrultuda ahlaki ilkelere dayanan Erdemli Şehir en yüksek yönetim biçimidir. Çünkü mutluluk sadece bu şehirde elde edilebilir. Fârâbî'ye göre ideal siyaset erdemli bir yöneticinin önderliğiyle oluşur. Dolayısıyla siyaset ahlaki bir temele dayanmalıdır. Diğer taraftan Fârâbî'ye göre erdemleri ortaya çıkarmak ve erdemleri korumak siyaseti ilgilendiren konulardır. Yani siyaset ve ahlak Fârâbî felsefesinde mutluluğun imkanlarını araştıran ve bu amaçla birbirine kaynaklık eden iki disiplindir. Anahtar Sözcükler Ahlak, Siyaset, Fârâbî, Mutluluk, Etkileşim
Özet (Çeviri)
Fârâbî created a new form of thinking which conciliated different types of approach about relation of ethics and politics in the history of thought. In this direction Fârâbî's philosophy is based on the harmony of Plato, Aristotle, New Platonic Philosophy and Islamic philosophy's teories about human, being, knowledge, happiness, morality and politics. When we analyze Fârâbî's philosophy all in all, we see that Fârâbî created a system on the basis of happiness which includes all of the sections of philosophy. This system is based on a researching about the problems which are related to understanding the real happiness and getting it with ontology, knowledge, morality and political philosophy, teology and sociology. Ethics and politics in the Fârâbî philosophy are disciplines which related researching about the means that support gaining the happiness. In this direction the Virtuous City that is based on moral principles, is the highest kind of government. Because the happiness can be obtained just in this state. According to Fârâbî, ideal politics is formed by the leadership of virtuous politician. Thus politics must rely on a morality basis. On the other hand according to Fârâbî, composing the virtues and protecting the virtues are cases which are related to politics. Namely morality and politics in the Fârâbî philosophy are two disciplines which research the facilites of happiness and weld one another. Key Words Morality, Politics, Fârâbî, Happiness, Interaction