Mikro kredi kullanan kadınlar: Şırnak örneği
Women participating in microcredit programs: Şırnak case
  1. Tez No: 368999
  2. Yazar: SÜREYYA ECE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AZİZE ERGENELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Mikro kredi uygulaması, kadınları sosyo-ekonomik açıdan güçlendirerek onların toplum içerisindeki durumunu iyileştirmeyi amaçlamaktadır. İlk olarak Bangladeş'in kırsal bölgelerinde uygulanan mikro kredi uygulamasından başarılı sonuçlar alınmış ve hızlı bir şekilde diğer ülkelere yayılmıştır. Mikro kredi uygulamasının kadınların yaşamında olumlu yönde etkiler yapması beklenirken, bazı örneklerde önemli bir değişiklik yaratmadığı, bazı örneklerde de kadınların yaşamını olumsuz yönden değiştirdiği bildirilmiştir. Bu çalışmada Şırnak ilinde, mikro kredi uygulamasının başarılı ve başarısız olduğu konular tespit edilmeye çalışılmış ve mikro kredi kullanan kadınları, diğer kadınlardan ayıran özellikler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, öncelikle mikro kredi kullanan kadınların kişilik özellikleri ve demografik bilgileri belirlenmeye, daha sonra bu kadınların sosyo-ekonomik düzeyindeki değişmeler değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda Şırnak ilinde mikro kredi kullanan kadınlar, mikro kredi kullanmayıp kendi imkânlarıyla girişimcilik faaliyetleri yürüten kadınlar ve ev kadınları arasında karşılaştırma yapılmıştır. Araştırma verileri görüşme ve anket yöntemleri kullanılarak elde edilmiştir. Mikro kredi kullanan kadınlar, mikro kredi kullanmayan girişimci kadınlar ve ev kadınlarının kişilik ve demografik özellikler açısından farklılıklarını tespit etmek ve grupların hangi özellikler açısından ayrıştığını belirlemek için Diskriminant Analizi, katılımcıların gruplara ait olma olasılıklarını belirlemek için ise Multinominal Lojistik Regresyon analizi kullanılmıştır. Mikro kredi kullanımının sosyo-ekonomik düzey üzerindeki etkisini belirlemek için nitel yöntemlerden görüşme yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen görüşme notları analiz edilerek mikro kredi kullanmayan girişimci kadınlar ve ev kadınlarıyla karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda mikro kredi kullanan kadınların girişimci kişilik özellikleri bakımından ev kadınlarına benzedikleri, mikro kredi kullanmayan girişimci kadınlardan ise farklılaştıkları belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca mikro kredi kullanan kadınların mikro kredi aldıktan sonra; mikro kredi kullanmayan girişimci kadınların girişimcilik faaliyetlerinden sonra sosyo-ekonomik düzeylerinde olumlu yönde bir değişim algıladıkları belirlenmiştir. Ev kadınlarının ise zaman içerisinde sosyo-ekonomik düzeylerinde bir değişiklik algılamadıkları belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler Mikro Kredi Uygulaması, Girişimci Kadınlar, Girişimci Kişilik, Sosyo-Ekonomik Düzey
Özet (Çeviri)
Microcredit programs aim at improving women's position in the society by strengthening them socio-economically. Successful results were obtained from the microcredit programs which were first used in rural areas of Bangladesh and have spread over other countries rapidly. Even though it was expected that microcredits would have a positive impact in women's lives, it was reported that they had no significant effect in some cases. In other cases, they even had negative influences on women's lives. This study aimed at investigating the benefits and problems of microcredit programs in Şırnak region and determining the characteristics that distinguish women who participate in microcredit programs from those who do not. To this end, first the personality and demographic characteristics of female microcredit participants were determined and then the changes in their socio-economic levels after the program were examined. Characteristics of women who participate in microcredit programs were compared with women entrepreneurs who do not receive microcredit loans and housewives. Data was collected from the three groups of women mentioned above using both interviews and surveys. Discriminant analysis was conducted to determine the personality and demographic characteristics that differentiate the three groups of women and multinominal logistic regression analysis was used to determine the probability of belonging to each group. Data regarding the effects of microcredit programs on socio-economic level was collected through interviews. The results of the analyses showed that women who participated in microcredit programs had similar personality characteristics as housewives, but different characteristics than women entrepreneurs who do not participate in microcredit programs. The results also suggest that women who participate in microcredit programs perceive a positive change in their socio-economic level after using a microcredit loan. Similarly, women entrepreneurs who don't receive microcredit loans seem to perceive a positive change in their socio-economic level after entrepreneurial activities. On the other hand, housewives do not seem to perceive any change in their socio-economic level over time.