Yaratıcı düşünceli bireylerin psikolojik ihtiyaçları
- Tez No: 36905
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHSİN HESAPÇIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
167 Bölümlerin yaratıcılık puan ortalamasına göre; Matematik Öğretmenliği, iktisat, Tıp Fakültesi, Resim Öğretmenliği, Türk Dili Öğretmenliği, Almanca öğretmenliği, Fizik Öğretimenliği, Orman Fakültesi, İşletme, Mimarlık Fakültesi, Coğrafya Öğretmenliği şeklinde sıralandığı görülmektedir. Mezun olunan okul türüne göre yaratıcılık durumu incelendiğinde klasik lise tipinin dışında olan lise türleri, diğer başlığı altında sıralanan lise türü birinci sırayı alırken, pratik kız sanat lisesi, endüstri meslek lisesi, azınlık okulu, anadolu lisesi, ticaret lisesi, özel lise, imam hatip lisesi, mesleki ve teknik lise, öğretmen lisesi, resmi lise, sağlık lisesi şeklinde bir sıralama elde edilmiştir. Resmi lise sonsıralarda yer alırken sanat, ticaret endüstri meslek lisesi gibi teori ve uygulamanın birlikte yürütüldüğü okullar baş sıralarda bulunmaktadır. Bu da klasik eğitim sistemi yerine bireyin yeni fikirler üretebildiği uygulama olanağı verilen sistemde yaratıcılığın daha fazla gelişme şansı olduğu yönündeki görüşleri desteklemektedir. Sosyo ekonomik kültürel değişkenler ve yaratıcılık puanları incelendiğinde, annenin öğrenim durumu ile yaratıcılık arasında ilişki saptanmıştır. Ayrıca en uzun yaşanan yerleşim yeri, kitap okuma alışkanlığı ve yaratıcılık arasında anlamlı ilişkiler elde edilirken, oturulan meskenin durumu, meskendeki oda sayısı, sahip olunan beyaz eşya miktarı, ailenin net geliri, sosyal etkinliklere katılma, gazete, dergi okuma alışkanlıkları arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Bu sonuç yaratıcılığın ekonomik değişkenler tarafından değil daha çok kültürel değişkenlerden etkilendiğini düşündürmektedir.166 Karşı cinse ilgi ihtişacı yaratıcı bireylerin düşünce esneklikleri, kalıp düşünceden ayrılmaları ile açıklanabilir. Başarma, bağımsızlık, başatlık gibi ihtiyaçları ile yaratıcı bireylerin problem çözme konusundaki üstünlükleri arasında bağlantı kurulabilir. Yaratıcı kız ve erkek deneklerin yaratıcılık puan ortalamaları açısından kızlar lehine anlamlı farklılık gözlenmektedir. Yapılan Ki-kare analizi sonucunda yaratıcılık puanları cinsiyete göre anlamlı farklılıklar vermiştir. Literatür çalışmalarında da cinslerin yaratıcılıkları konusunda farklı sonuçlar bulunmaktadır. Farklı bölümlerde okuyan bireylerin psikolojik ihtiyaçları açısından farklı sonuçlar elde edilmiştir. Orman fakültesi ile matematik öğretmenliği; resim öğretmenliği ile mimarlık bölümü, coğrafya öğretmenliği, işletme bölümü arasında; Almanca öğretmenliği ile mimarlık fakültesi, coğrafya öğretmenliği, matematik öğretmenliği arasında; mimarlık fakültesi ile, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği, tıp fakültesi, matematik öğretmenliği, iktisat arasında; Türk dili ve Edebiyatı öğretmenliği ile coğrafya öğretmenliği; işletme arasında; tıp fakültesi ile coğrafya öğretmenliği; fizik öğretmenliği ile coğrafya öğretmenliği arasında; coğrafya öğretmenliği ile matematik öğretmenliği, iktisat arasında; matematik öğretmenliği ile işletme arasında ve iktisat ile işletme arasında psikolojik ihtiyaçlar açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur.167 Bölümlerin yaratıcılık puan ortalamasına göre; Matematik Öğretmenliği, iktisat, Tıp Fakültesi, Resim Öğretmenliği, Türk Dili Öğretmenliği, Almanca öğretmenliği, Fizik Öğretimenliği, Orman Fakültesi, İşletme, Mimarlık Fakültesi, Coğrafya Öğretmenliği şeklinde sıralandığı görülmektedir. Mezun olunan okul türüne göre yaratıcılık durumu incelendiğinde klasik lise tipinin dışında olan lise türleri, diğer başlığı altında sıralanan lise türü birinci sırayı alırken, pratik kız sanat lisesi, endüstri meslek lisesi, azınlık okulu, anadolu lisesi, ticaret lisesi, özel lise, imam hatip lisesi, mesleki ve teknik lise, öğretmen lisesi, resmi lise, sağlık lisesi şeklinde bir sıralama elde edilmiştir. Resmi lise sonsıralarda yer alırken sanat, ticaret endüstri meslek lisesi gibi teori ve uygulamanın birlikte yürütüldüğü okullar baş sıralarda bulunmaktadır. Bu da klasik eğitim sistemi yerine bireyin yeni fikirler üretebildiği uygulama olanağı verilen sistemde yaratıcılığın daha fazla gelişme şansı olduğu yönündeki görüşleri desteklemektedir. Sosyo ekonomik kültürel değişkenler ve yaratıcılık puanları incelendiğinde, annenin öğrenim durumu ile yaratıcılık arasında ilişki saptanmıştır. Ayrıca en uzun yaşanan yerleşim yeri, kitap okuma alışkanlığı ve yaratıcılık arasında anlamlı ilişkiler elde edilirken, oturulan meskenin durumu, meskendeki oda sayısı, sahip olunan beyaz eşya miktarı, ailenin net geliri, sosyal etkinliklere katılma, gazete, dergi okuma alışkanlıkları arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Bu sonuç yaratıcılığın ekonomik değişkenler tarafından değil daha çok kültürel değişkenlerden etkilendiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Psychological need of people who have creative thinking abilitiy was studied with a group of 312 university students. 140 of the students were girls and 170 of the students were boys and boys were found more useful in means of creativity. They were found differents in comparison to normal abilities in needs of interest to opposite sex and achieve. When socio-economicai and cultural variations were studied. It was seen that creativity has been affected by cultural variations and the relation between the kind of school which has been graduated and the department which was being studied was found.