Asimetrik bilginin elektronik ticaret üzerindeki etkileri ve tüketici güveni üzerine bir uygulama
Effects of asymmetric information on electronic commerce and an application on consumer trust
  1. Tez No: 369138
  2. Yazar: HÜSEYİN FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ALBENİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
İnternetle birlikte gelişen iletişim teknolojileri son zamanlarda ticari anlamda önemli gelişmelere yol açmıştır. İnternetle birlikte şekillenen elektronik ortamdaki piyasalar üzerinden ticari işlemlerin yapılması, ticarete bambaşka bir boyut kazandırmıştır. Elektronik ticaretin piyasa yapısı ve işleyiş biçiminden dolayı güven kavramı geleneksel piyasalarda olduğundan daha önemli hale gelmektedir. Elektronik ticarette yer alan her süreç güven çerçevesinde şekillenmektedir. E-ticarette yer alan bilgi kaynaklı sorunlar internet üzerinden ürün satın alma noktasında birçok endişeler ortaya çıkarmakta ve tüketicilerin elektronik ticaretten uzak durmalarına neden olmaktadır. Bu sorunların başında ise elektronik ticarette satıcıya avantaj sağlayan, alıcı ve satıcı arasındaki bilgi asimetrisi gelmektedir. Asimetrik bilgiden kaynaklanan problemler tüm piyasalarda olumsuz etkiler ortaya çıkardığı gibi elektronik ticareti de olumsuz etkilemektedir. Elektronik ticaretin güven çerçevesinde şekillendiği düşünüldüğünde, asimetrik bilgiden kaynaklanan problemlerin tüketici güveni üzerindeki etkileri elektronik ticaretin geleceği açısından önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, asimetrik bilgi ve asimetrik bilgiden kaynaklanan problemler olan ters seçim ile ahlaki tehlikenin, elektronik ticaret ve tüketici güveni üzerindeki etkilerinin belirlenmesidir. Bu kapsamda Göller Bölgesi'nde yer alan 3 ayrı üniversitenin 9 ayrı biriminde öğrenim gören önlisans ve lisans öğrencilerine anket çalışması yapılmıştır. 638 öğrenciden elde edilen verilere faktör analizi ve regresyon analizi uygulanarak, ters seçim ve ahlaki tehlikenin tüketici güveni üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Analiz sonuçlarına göre ters seçim ve ahlaki tehlikenin, tüketicilerin kişisel güven eğilimleri üzerinde anlamlı negatif ilişkisinin olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : E-ticaret, Güven, Asimetrik Bilgi, Ters Seçim, Ahlaki Tehlike, Belirsizlik, Sanal Piyasa, İnternet
Özet (Çeviri)
Communication technologies that growing by internet recently has led to significant improvements in the commercial sense. The realization of commercial transactions in the electronic environment that shaped by internet technologies has brought totally different dimension to trading. Due to e-commerce's market structure and transaction form, concept of trust has become more important than in traditional markets. Each process in e-commerce is shaped by trust. Information based problems in electronic commerce is caused many concerns in consumers and stay away from e-commerce purchasing. The main problem between buyer and seller is information asymmetry that bringing advantages to the seller. As in all markets revealed negative impacts arising from asymmetric information problems are also adversely affect electronic commerce. Considering that e-commerce is shaped under the trust, effects of problems arising from asymmetric information on consumer's trust become more important in terms of the future of e-commerce. The purpose of the study, determining effects of asymmetric information on electronic commerce and determining effects of adverse selection and moral hazard problems that arising from the asymmetric information on consumer trust. Undergraduate and associate degree students in nine different units of three university in Göller Yöresi was applied a questionnaire study. Applying factor analysis and regression analysis to data obtained from 638 students, it was tried to determine the effects of adverse selection and moral hazard problems on consumer trust. According to the analysis results it was found that adverse selection and moral hazard have negatively significant effect on consumers' trust. Key Words E-commerce, Trust, Asymmetric Information, Adverse Selection, Moral Hazard, Uncertainty, Virtual Markets, Internet