The Effects of socio-cultural user requirements on the organization of spaces for elderly residences
  1. Tez No: 36921
  2. Yazar: SAADET İLKİM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET TÜREYEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Sosyoloji, Architecture, Sociology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
ÖZET Yaşlanma kavramı yaşam sürecinin doğal bir dönemidir. Yaşamın bu evresinde fiziksel, sosyal ve ekonomik başkalaşımlar söz konusudur. Fiziksel yetilerdeki kısıtlamalar ve farklılaşan sosyal ve ekonomik statü bireyde çoğu kez bağımlılığa neden olmaktadır. Değişen sosyal ve kültürel örüntüler de yaşlı bireylerin yaşam şekillerini değiştirmede etken faktörlerdir. Tüm bu değişimler, diğer bilim dallarında olduğu gibi, mimarlık alanında da araştırmaları gerektirmektedir. Demografik yapıda, yaşlı nüfus oranındaki artış da konuya ilişkin araştırmaların önemini ortaya koymaktadır. Kentleşme olgusu ve endüstrileşme, özellikle kentlerde yansıyan önemli yapısal değişimlere neden olmaktadır. Bu değişimlere koşut olarak, aile yapısındaki başkalaşım da geleneksel geniş aileden çekirdek aileye yönlenme şeklinde ifade edilebilir. Geleneksel toplumlarda değişim gösteren toplumsal ve kültürel örüntüler aile yapısından dışlanmış yeni 'yaşlı yaşam gruplarına ve mekansal gereksinimlerini oluşturmaktadır. Böylece yaşlılar daha önce karşılaşmadıkları birçok sosyal çevre, kültürel denge çevre mekansal oluşum problemleri ile karşılaşmaktadırlar. Birçok ülke yaşlılarına yönelik konut ve bakım sorunlarına devlet ve özel sektörler tarafından geliştirilen çalışmalarla çözüm getirme çabasındadırlar. Bu çalışmalarda gözlenen önemli bir gelişim yaşlı özellikleri ile uyumlu konut ve benzeri mekansal yaşam çevreleri alternatifleri getirmeleridir. Türkiye'de henüz, yaşlılara yönelik konut ve bakım kurumu alternatiflerinin bulunmaması önemli bir problemi oluşturmaktadır. Ayrıca, tek alternatif olan 'Huzurevleri' ise yaşlı fizik ve sosyo-kültürel karakteristikleri ile uyumlu değildir. Bu nedenlerle, yaşlı özellikleri ile uyumlu tasarım kriterlerini içeren alternatif çözümlerin önerilmesi gerekmektedir. İleriye yönelik konut politikası kapsamında yaşlılar için alternatif konut ve bakım kurumu projelerinin programlanması bu çalışmada da kanıtlanmıştır. Yaşlı nüfusun fiziksel, sosyal, kültürel ve ekonomik gereksinimlerindeki heterojen yapı farklı alternatif gelişimini zorunlu hale getirmektedir, öneri çözümlerin de bu heterojen yapı ile uyum sağlaması gereklidir.Bu çalışmada önerilerin getirilebilmesi için, Ege Bölgesi bağlamında seçilen dört ayrı huzurevinde gözlem ve alan araştırması metodu ile araştırma yapılmış ve kurum sakinlerine anket teknikleri uygulanmıştır. Araştırma analizleri ise kurum kullanıcılarının sosyo-kültürel yapılanmaları ve kurum fasilitelerinin mekansal özelliklerine yönelik geliştirilmiştir.. Kurum yapılarına yönelik değişkenlerin, deneklerin sosyo-kültürel ve fiziksel karakteristikleri, gereksinimleri ve beklentileri ile sentezi, yaşlı konut ve bakım kurumu alternatif önerilerini, genel tasarım kriterleri, konumlanması ve mekan organizasyonu doğrultusunda geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aging is considered as a natural process of life. Physical, social and economical differentiations occur during this period. The old-age person becomes more dependable as a result of diminishing physical abilities and changing economical status. Changing social and cultural patterns are also effective factors in their living styles. These changes require many architectural researches as in the other scientific fields. The increasing percentage of elderlies in demographic structure also brings out the importance of these researches. The urbanization phenomenon and the industrialization result in the creation of new changes in social and physical structure, and specifically in the structure of the cities. In parallel to these changes, the differentiation in the family structure has generated the transformation of the traditional extended family to the nuclear family. In contemporary societies, the changing social and cultural patterns lead to the residual groups of elderly extracted from the families. Thus, the older people are faced with the situations that they have never experienced before and where they require new social formation, cultural adaptation and space needs. Many countries are now involved in the housing and care dilemmas of their elderly. A notable advancement on this subject is the creation of alternative proposals of housing, and living environment, where elderlies can live in confort. The lack of creating alternative solutions for elderly housing, institutional facilities in Türkiye remains as an important problem. In addition to this fact, the development of a single solution for Elderly Institutions (Huzurevleri) does not fit with the old-age people's physical and socio-cultural characteristics. That is why the alternative proposals based on a sound the design criteria convenient for elderlies' needs should be developped. As this research intends to undertake, alternative solutions for elderly housing and related institutional projects should be developped for the future housing politics. The heterogeneity of the physical, social, cultural and economic needs of the elderlies makes the development of the alternative housing obligatory. Also the proposalsshould be well consistent with the heterogeneous structure. In this study, the techniques of observation and surveying were used and some interviews were conducted with the users of four institutions in the Aegean region of Türkiye, for the purpose of developing some proposals. This research is conducted on the socio-cultural characteristics of the users and the physical properties of institutional facilities. The synthesis of physical variables of institutional buildings with the characteristics, requirements and the expectations of the subjects constitutes the basic points of the design criteria about the location and space organization factors. These factors will lead to the consistent organization factors. These factors will lead to the consistent alternative proposals for elderly homes/institutions.