İstanbul Telefon Başmüdürlüğü'nde çalışan telefon operatörlerinin stres-iş doyumu ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 36922
  2. Yazar: ASLI KÜÇÜKASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HANDAN SİNANGİL (KEFİR)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Endüstrileşmiş toplumlarda olduğu kadar Türkiye'nin de aralarında bulunduğu endüstrileşme yolundaki toplumlarda stres kavramı insan sağlığını, üretimi ve verimi yakından ilgilendirdiği için popüler bir konu haline gelmiş ve gündemde daima yerini korumuştur. Bu araştırmanın amacı, telefon santrallarında çalışan elemanlarının iş ortamında hangi faktörlerin strese yol açtığını, operatörlerin iş doyumunu nasıl etkilediğini ve bu durumun operatörler üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda istanbul Telefon Başmüdürlüğümde iki ay süre ile bir anket çalışması uygulanmış, çalışma ortamı ve operatörler gözlenmiş, kurumun bir senelik geç kalma ve izin kayıtlarının istatistiksel analizi yapılmıştır. Örneklem grubu olarak İstanbul Telefon Başmüdürlüğünde, Bilinmeyen Numaralar, Çağrı ve Arıza departmanlarında çalışan telefon operatörleri seçilmiştir. Örneklem grubuna Arıza ve Çağrı bölümünde çalışanların tamamı dahil edilmiş olup, Bilinmeyen Numaralar bölümündekilerden ise (218 kişiden) 50 kişi rastgele seçilerek katılmış, toplam denek sayısı 150 kişi olmuştur.Örneklem grubuna“çalışma sorunları anketi”uygulanmıştır. Anket, stres, iş doyumu ve demografik bilgiler olmak üzere üç bölümden oluşmuştur ve araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Ankette yer alan sorular stres ve iş doyumunun değişik boyutlardan incelenmesine olanak sağlamaktadır. Anket“ana bileşenler”(principle components) yöntemi ile faktör analizine tabi tutulmuş, stres ölçeğinde, aşırı iş yükü, tükenmişlik, endişe ve rol belirsizliği boyutlarının öne çıktığı görülmüştür. İş doyumu ölçeğinde ise ücret, terfi olanakları, ast-üst ilişkileri, işin yapısı ve işe uygunluk değerlendirmeleri ile ilgili boyutlar ortaya çıkmıştır. Bulguların değerlendirilmesinde tükenmişlik belirtilerinin operatörler arasında çalıştıkları departmana bakılmaksızın çok yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Operatörlerin eğitim durumu, medeni halleri, çalışma süreleri duydukları stresin boyutu üzerinde etki göstermekle beraber, operatörler arasında iş stresi örgütsel şartların sonucu olarak yaygındır. Önemli bir bulgu ise Arıza bölümünde çalışan operatörlerin ast-üst ilişkilerini olumlu değerlendirmelerine rağmen aynı iş ortamında olmalarının bir sonucu olarak iş ortamında hissettikleri stresin fazla olmasıdır. Özellikle Bilinmeyen Numaralarda çalışan elemanların yaşları ve çalışma süreleri ile ilgili olarak, iş yükleri de göz önüne alındığında stres düzeylerinin çok yüksek olduğu belirlenmiştir. vıİncelenen kayıtlar operatörler arasında geç kalma, hastalık nedeni ile ya da doktor görmek için izin alma oranlarının yüksek düzeyde olduğunu göstermiştir. Tükenmişliğin işe karşı olumsuz tavır, işten soğuma, geç kalma ve bazı sağlık problemleri olarak gösterdiği dikkate alındığında, bu sonuç operatörler arasındaki iş stresinin bir sonucu olarak görülebilir. v«
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Stress is an emotional and psychological response to unfamiliar or difficult situation. It is a complex mediation process and involves a cognitive interpretation of the event in the light of past history and experiences. Stress cannot be observed directly, however it is inferred or indirectly observed. Generally stress is measured by identifying stressors and measuring physical symptoms. The results of stressors within the work place can produce a work stress syndrome, tiredness, irritability or job dissatisfaction, inability to concentrate and burnout. These stressors can be internal or external. External stressors are policies and procedures, inappropriate or poor working relationships, repetitive or physically demanding job, whereas internal stressors are unrealistic expectations, unsatisfactory compensations, lack of recognition and self respect. This research aims to study work stress among telephone operators through using different observation techniques. Using computer systems and facing increasing demands and working with changing time-table, telephone operators are expected to face with work stress. tilThis study focuses on three different groups of telephone operators, namely“Bilinmeyen Numaralar”.“Çağrı”and“Arıza”. All operators were given a standard questionnaire which designed to measure operator's attitude toward their superiors, work and self. The questionnaire involves three different set of questions concerning demographic qualities, work stress and job satisfaction. Factor analysis of the results of the questionnaires indicated four dimensions of the work stress which are (Pburnout, (2)work conditions and work overload. (3)role ambiguity and (4)anxietv. This analysis displayed six factors of job satisfaction which includes pay, promotion, co-workers, work itself, supervision and work structure. Comparison of the operator groups on the basis of stress and job satisfaction factors indicate that groups are different in their assessment of“work condition and work overload”. In spite of these differences, operators show burnout symptoms at high level regardless of their group. Statistical analysis of the official records of late comings and permissions support the findings of the questionnaire. Coming late is very common among operators. They often ask permission for various reasons. These findings are evaluated as a long term response to stress. Burnout symptoms are very high among operators which means that work stress is chronic and incessant. IV