Bahçe Dergisi üzerine tahlilî fihrist, inceleme ve metin
Garden journal, analysis, concept, i̇nvesti̇ati̇on, and passage
  1. Tez No: 369332
  2. Yazar: AHMET AKIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SOĞUKÖMEROĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 495
Özet
Tanzimat Döneminin sonuna yakın yayımlanmaya başlayan süreli yayınlardan biri de Bahçe Mecmuası'dır. 1880 yılında yayımlanan Bahçe dergisi Avrupa ülkelerinden sık sık bilgilere ve haberlere yer vermiştir. Avrupa'da yüzlerce gazete ve dergi olduğundan bahsetmiştir. Dergide Batı ülkelerinden tercümeler yayımlanmıştır. Eğlendirirken öğretmeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada Tanzimat Döneminde önemli bir yayın olarak belirlenen Bahçe Mecmuası'nın ana hatlarının incelenmesi ve tanıtılması amaçlanmıştır. Karmaşık bir dönemde çocukları yönlendirmek ve doğru yolu göstermek için de yayın hayatına atılmıştır. Toplam kırk sayı yayınlanmıştır. Dünyanın hemen hemen dört bir yanından bilgiler vermiştir. Ayrıca bir eğitim ve ders mecmuası da sayılır. Anahtar Kelimeler; Tanzimat, Bahçe Dergisi, Tahlil, Fihrist, İnceleme.
Özet (Çeviri)
At the end the Tanzimat Term, there are some pablications that is publishing. One of them is Garden Journal, in 1880, it was mostly publishing some parameters such as news, information form Europe. İts concept was including some information about hundreds of Europian newspaper and journal was exist. Therefore, the price of the Journal was reduced from 40 lira to 20 lira for the sale of journal. Moreover, some translation was of the Garden Journal was teaching when enjoying. Also, it intended the more objective of the Garden Journal for introducing in this important pablication in Tanzimat Term. İn those years, people and chıldren were passing tough times. İn that times, leading the chıldren to the right way was main objective of the Garden Journal. Total edition was 40. The information were given from whole world. We can say. About the Journal that it was also education and lecture Journal. Key Words, Tanzimat Journal, Garden Chıldren, Investigations and Concegt.