Forecasting market shares of alternative fuels in Turkey
- Tez No: 369474
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1984
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki değişik yakıt tipleri arasındaki ikame mekanizmasını incelemek ve bu yakıtların gelecekteki pazar paylarını tahmin etmektir. Konu edilen yakıt tipleri taşkömürü,kömür,linyit,petrol ve elektriktir. Enerji fiyatlarının sürekli artmasıyla, milli bir enerji :politikası saptamaya çalışanların dikkatleri talep yapısına. çevrilmiştir. Bu çalışmada ise, tüketicilerin eğilimleri ile yakıtlararası ikame mekanizması bir ön kestirim modeli aracılığıyla incelenmiştir. Yukarıda belirtilen dört ana yakıt tipinin pazar paylarını açıklamak için bir“multinomial lojit”formülasyonu kullanılmıştır. önce rastgele bir yakıt tipi seçilmiş, ve diğer yakıtların pazar paylarının seçilen yakıta oranlarının logaritnası bağımlı değişken olarak modele konmuştur. Böylece değişik yakıt tiplerinin piyasa payları birbirine bağımlı olarak bulunmaktadır. Diğer taraftan, yakıt tiplerinin nispi fiyatları bağımsız değişkenleri oluşturmaktır. Aynı zamanda dinamik bir yapıya da sahip olan bu model, uzun dönemde fiyatlara karşı meydana gelebilecek tepkileri de gözönüne almaktadır. Model, Türkiye seviyesindeki .z.B1Tıa.I1 serileri verileri ve Zellner' in (1962) iki aşamalı en küçfil .,.\reler yöntemi kullanılarak çalıştırılmıştır. Çıkan sonuçlar, fiyat ertışlarııi.ın talebi önemli boyutlarda etkilediğini ortaya koymuştL'\J:·. Fiyat elastikiyeti en fazla olan yakıtlar ise petrol ve taşkömili:Licii..rr. Gelecekteki pazar paylarını {:..tı:Ji'ifilı etrrek için sekiz değişik fiyat senaryosu denenmiştir. Tahminie:dn kullanılan varsayımlara göre değişiklikler gösterrresine karşın dsrı:Llebilir ki, petrolün payı fiyatları arttığı sürece düşrreye devarr e•2eek, ve kömür ve linyit petrolün yerini alına.ya başlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the interfuel substitution mechanism, and thus to forecast the market shares of alternative fuels, :tIl Turkey. Alternative energy sources are ass1.llred to be bituminous coal, lignite, petroleum and electricity. It is of increasing interest to energy policy makers to detennine the demand response of users to increasing fuel prices. In this study, consurrption trends and interflEl substi tut_ion mechanism are examined through the use of a forecasting m::rlel. A mul-Linornial log it formulation is used as the functional fonn to explain the :rrar ket shares of the four main fuel types. The model specification indicates that the dependent variable is the logarithm of the ratio of share of the other fuels to the forth, where the base share can be chosen arbitrarily. On the other hand, the independent variables of the model are relative prices. This simultaneous model is also dynamic ' structure so that long tenn reactions to explanatory variables can be assessed. The model is implerrented using tine-series data at the national level, and the two-stage least squares technique of Zellner (1962). The estimated elasticities indicate that relative changes in fuel prices have significant effects in the short-and especially in the long_runs. The results also imply that petroleum and charcoal are tile most price responsive fuels . . / .. v In order to forecast the future I,,2rrket shares, eight alternative pricing scenan.O s CITe developed. Al thougr the forecasts vary depending on the assumptions used; we can conclu6,~:: that bituminous coal and lignite will be substituted for petroleum, and pi:::troleum sliare will continue to decline as long as its relative price cc:-:tinues to increase.