Fazla kilolu ve obez kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde sürekli veya aralıklı bisiklet ergometrisi ile uygulanan pulmoner rehabilitasyonun etkinliği
Efficacy of pulmonary rehabilitation performed with interval or continuous cycle ergometer training in overweight and obese patients with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 369737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET FAZLA KİLOLU VE OBEZ KRONİK OBSTRÜKTİF AKCİĞER HASTALIĞI OLAN BİREYLERDE SÜREKLİ VEYA ARALIKLI BİSİKLET ERGOMETRİSİ İLE UYGULANAN PULMONER REHABİLİTASYONUN ETKİNLİĞİ Dilek Özge Zincir Çalışmamızda fazla kilolu ve obez KOAH'lı hastalarda bisiklet ergometrisi ile uygulanan aralıklı veya sürekli aerobik egzersiz programını içeren pulmoner rehabilitasyon programının solunum fonksiyonları, dispne, aerobik kapasite, depresyon ve yaşam kalitesi üzerine olan etkinliklerini karşılaştırmak amaçlandı. Fazla kilolu ve obez KOAH'lı 72 hasta her grupta 24'er kişi olacak şekilde randomize edilerek üç gruba ayrıldı. Birinci gruba hastanede gözetimli olarak aralıklı tipte aerobik egzersiz programı ve ev egzersiz programını içeren pulmoner rehabilitasyon programı uygulanırken ikinci gruba ise hastanede gözetimli olarak sürekli tipte aerobik egzersiz programı ve ev egzersiz programını içeren pulmoner rehabilitasyon programı uygulandı. Üçüncü gruba ise sadece ev egzersiz programı verildi. Sürekli veya aralıklı tipte aerobik egzersiz programı haftada 3 seans, 8 hafta boyunca toplam 24 seans olacak şekilde bisiklet ergometrisi ile uygulandı. Hastaların tedavi öncesi, tedavi sonrası ve tedaviden sonraki üçüncü ay değerlendirmelerinde; solunum fonksiyon testi, kardiyopulmoner egzersiz testi (KPET), Borg dispne ve bacak yorgunluğu değerleri, altı dakika yürüme testi (6DYT), Modifiye Medical Resarh Council (MMRC) dispne skalası, Hastane Anksiyete Depresyon Skalası (HAD), Saint George Solunum Anketi (SGRQ) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFICACY OF PULMONARY REHABILITATION PERFORMED WITH INTERVAL OR CONTINUOUS CYCLE ERGOMETER TRAINING IN OVERWEIGHT AND OBESE PATIENTS WITH CHRONIC OBSTRUCTIVE PULMONARY DISEASE Dilek Özge Zincir In our study; it was aimed to compare the efficacy of pulmonary rehabilitation programme consisting of interval or continuous aerobic exercise programme performed with cycle ergometry on respiratory functions, dyspnea, aerobic capacity, depression and quality of life in overweight and obese patients with COPD. Seventy-two overweight and obese patients with COPD were randomly divided into three groups including twenty-four patients in each group. While a pulmonary rehabilitation programme including an interval type of supervised aerobic exercise programme was applied to the first group in the hospital and given a home-based exercise programme as well, a continuous type of supervised aerobic exercise programme in the hospital was given to the second group plus a home-based exercise programme. The third group was only given a home-based exercise programme. Continuous or interval type of aerobic exercise programme was applied for 8 weeks and 3 times a week for a total number of 24 sessions as cycle ergometry. For evaluation of patients before treatment, at the end of treatment and at three months after treatment; pulmonary function tests, cardiopulmonary exercise testing (CPET), Borg dyspnea and leg fatigue scores, six-minute walking test (6MWT), Modified Medical Research Council (MMRC) dyspnea scale, Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) and Saint George's Respiratory Questionnaire (SGRQ) were used.