Aile hekimliğinde obez hastalarda obstrüktif uyku apne sendromu görülme sıklığının taranması
Screening the frequency of obstructive sleep apnea syndrome on obesity patients in family medicine
  1. Tez No: 501312
  2. Yazar: MEHMET SERKAN KARAÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT BALTACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Halk Sağlığı, Family Medicine, Public Health
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Obezite, yağ dokusunun olumsuz sonuçlar doğuracak ölçüde artması olarak tanımlanabilen kronik seyirli bir hastalıktır. Obeziteye bağlı Diyabet, Metabolik Sendrom, Dislipidemi, Hipertansiyon, Osteoartrit ve Obstrüktif Uyku Apne Sendromu sık görülmektedir. Obstrüktif Uyku Apne Sendromu toplumda görülme sıklığı en yüksek olan Uykuda Solunum Bozukluğudur. Obstrüktif Uyku Apne Sendromu sık görülmesiyle olduğu kadar yol açtığı hastalıklar nedeniyle de büyük önem taşımaktadır. Çalışmamıza vücut kitle indeksleri 30 ve üzerinde olan 314 (K:280, E:34) obez hasta ile vücut kitle indeksleri 30'un altında olan 133 (K:97, E:36) kontrol grubu olgusu aldık. Dışlama kriterleri arasında KOAH, Astım, Konjestif kalp yetmezliği, Diyabet, aktif sigara kullanımı gibi kronik ve metabolik hastalık durumu ile düzenli ilaç kullanım öyküsü olmaması yer almaktadır. Tüm olgulara Berlin Anketi, Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği, Epworth Uykululuk Skalası ve APNEIC Test uygulanmıştır. Olguların sosyodemografik özellikleri ile antropometrik ölçümleri ve biyokimyasal laboratuvar testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is a chronic disease can be defined as considerable increase of adipose tissue to lead negative consequences. Obesity-related diabetes, metabolic syndrome, dyslipidemia, hypertension, osteoarthritis and obstructive sleep apnea syndrome are common. Obstructive sleep apnea syndrome is the one of respiratory sleep disorders with highest incidence in society. Obstructive sleep apnea syndrome is important because of being seen commonly and also because of the diseases it caused. In our study, we get 314 (F:280, M:34) obese patients whose body mass indexes are equal or greater than 30 and 133 (F:97, M:36) control group cases whose body mass indexes are less than 30. Exclusion criteria include COPD, asthma, congestive heart failure, diabetes, and metabolic disease states such as chronic active smoking is located in the absence of regular drug use history. Berlin Questionnaire, the Pittsburgh Sleep Quality Scale, the Epworth Sleepiness Scale and APNEIC test were administered to all cases. Socio-demographic characteristics of the patients with anthropometric measurements and biochemical laboratory tests are done.