Stres üriner inkontinanslı hastalarda perianal ve intravajinal biofeedback yardımlı pelvik taban kas egzersizlerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of perineal and intravaginal biofeedback assisted pelvic floor muscle exercises in patients with stress urinary incontinence
  1. Tez No: 369754
  2. Yazar: AYSUN ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ürodinamik olarak SÜİ tanısı konmuş 51 hasta, randomize bir şekilde her grupta 17'şer hasta olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. İlk grup yalnızca PTK ev egzersiz programı, ikinci grup PTK ev egzersiz programına ek olarak hastanede gözetimli olarak intravajinal basınç biofeedback yardımlı PTK egzersiz programı, üçüncü grup ise PTK ev egzersiz programına ek hastanede gözetimli perianal EMG biofeedback yardımlı PTK egzersiz programı uyguladı. Ev egzersiz programında PTK egzersizleri günde 30, 60, 90 kontraksiyon olacak şekilde zamanla artan yoğunlukta, hastanede gözetimli biofeedback grupları ise ev egzersiz programına ek olarak günde 20 dakika, haftada 3 gün, 8 hafta, toplam 24 seans biofeedback tedavisi olacak şekilde tedavi aldı. Tedavinin başlangıcında, 4. hafta ve 8. hafta değerlendirmelerinde inkontinans şiddeti (1 saatlik ped testi), PTK gücü (perineometre), sosyal aktivite düzeyi, Incontinence Impact Questionnare (IIQ7), Index of Female Sexual Function (IFSF), tedaviden memnuniyet düzeyi, kür ve iyileşme oranı ve uygulamadan rahatsızlık düzeyi değerlendirildi.Sonuç olarak her üç grupta da başlangıç değerlerine göre tedavinin 4. ve 8. hafta değerlendirmelerinde inkontinans şiddeti, PTK gücü, sosyal aktivite düzeyi, yaşam kalitesi ve cinsel fonksiyon değerlendirmelerinde istatistiksel anlamlı iyileşme olduğu gözlemlendi. Ayrıca her iki biofeedback grubunda, inkontinans şiddeti, PTK gücü ve sosyal aktivite düzeyi açısından sadece PTK ev egzersizi alan kontrol grubuna göre tedavinin 8.
Özet (Çeviri)
Fifty one patients with SUI diagnosed according to findings of urodynamic evaluation were randomly divided into 3 groups, including 17 patients in each group. The first group received PFM home exercise program alone, the second group received PFM home exercise program added to hospital supervised intravaginal pressure biofeedback-assisted PFM exercise program and the third group received PFM home exercise programme added to hospital supervised perianal EMG biofeedback-assisted PFM exercise program. Home exercise program consisted of 30, 60, 90 PFM contractions daily with progressively increasing intensity and the hospital supervised biofeedback groups received biofeedback therapy 20 minutes a day, 3 days a week, 8 weeks, for a total number of 24 sessions in addition to their home exercise program. For evaluation of patients before treatmentat the 4th and 8th weeks of treatment, severity of incontinence (1-hour pad test), PFM strength (perineometer), social activity index, Incontinence Impact Questionnare (IIQ7), Index of Female Sexual Function (IFSF), treatment satisfaction, cure and improvement rate and the level of discomfort of application were assessed.. As a result, statistically significant improvement was recorded in severity of incontinence, PFM strength, social activity index, quality of life and sexual function at the 4th weeks and 8th weeks of treatment compared to baseline values in all groups.